Dolny Śląsk jako pierwszy w Polsce wprowadził program stypendialny dla przyszłych pielęgniarek. Najlepsi studenci trzeciego roku co miesiąc będą otrzymywać 1000 zł brutto. Dziś wicemarszałek Grzegorz Macko oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski podpisali umowy ze stypendystkami z okręgu wałbrzyskiego.
Samorząd województwa przeznaczy na stypendia w tym roku w sumie 69 tysięcy złotych, a w przyszłym roku - niemal 140 tysięcy złotych. Podczas środowego spotkania w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu 17 studentkom zostały wręczone listy gratulacyjne.
− Obecnie pielęgniarstwo to zawód wymagający nie tylko ogromnej, specjalistycznej wiedzy, ale także empatii, odpowiednich relacji z pacjentem, cierpliwości, zrozumienia. Misją tego zawodu jest pomoc osobom chorym, a naszą - wsparcie tych najzdolniejszych studentów, stworzenie im komfortowych warunków do dalszej nauki – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.
Program stypendialny konsultowany był z Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu.
− Wspieramy zawód pielęgniarza i pielęgniarki, ponieważ jest to kluczowe dla opieki nad pacjentem. Zależy nam również, żeby zatrzymać absolwentów dolnośląskich uczelni w marszałkowskich szpitalach w naszym regionie. Chcemy też zachęcać do nauki w tym zawodzie, stąd ta inicjatywa – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Pilotażowy projekt dotyczy studentów trzeciego roku pielęgniarstwa. Stypendysta musi mieć odpowiednią średnią ocen, czyli co najmniej 4,2, i po zakończeniu studiów zobowiązuje się do pracy przez dwa lata w podmiocie leczniczym, dla którego organem prowadzącym jest samorząd województwa.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze