Rada Miejska Wrocławia zdecyduje czy powołać doraźną komisję ds. systemu gospodarowania odpadami. Według opozycyjnego klubu radnych Naprawmy Przyszłość, Ekosystem sobie nie radzi, a miastu grożą kary.
Uzasadnienie projektu uchwały, zgłoszonego przez klub radnych Naprawmy Przyszłość - brzmi jak „akt oskarżenia” wobec Ekosystemu. Czytamy w nim, że 9 kwietnia 2026 r. spółka poinformowała o „unieważnieniu decyzji o unieważnieniu” 6 postępowań przetargowych dotyczących odbioru, zbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych we wszystkich sześciu sektorach Wrocławia. Brzmi skomplikowanie, ale jest bardzo proste – Ekosystem nie miał prawa unieważniać postępowań ogłoszonych jeszcze w marcu 2025 roku.
- Spółka przegrała szereg spraw przed sądami powszechnymi oraz Krajową Izbą Odwoławczą. Tymczasem w odniesieniu do wskazanych postępowań Spółka już trzykrotnie zawierała umowy na odbiór, zbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych w trybie niekonkurencyjnym – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Pierwsza runda umów – podpisana w czerwcu 2025 r. – opiewała na ponad 136 mln zł, druga w październiku 2025 r. na 192 mln zł, a trzecia, z marca 2026 r., już na 204 mln zł.
Do tego dochodzi ryzyko kar. Sądy zakazały bowiem przenoszenia przez miasto odpowiedzialności za niewykonanie ustawowych poziomów recyklingu na wykonawców umów. A poziomy te są ambitne – już w 2026 roku Wrocław ma obowiązek recyklować co najmniej 56% odpadów, a do 2035 roku próg ten wzrośnie do 65%. Według uzasadnienia projektu uchwały istnieje „bardzo poważne ryzyko" nieosiągnięcia tych wskaźników.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: „Przedłużająca się niezdolność spółki do wytworzenia systemowych rozwiązań tworzy szczególne uzasadnienie do podjęcia doraźnych działań ze strony Rady Miejskiej Wrocławia". Radni z opozycji zarzucają też Ekosystemowi, że nie zbudował wystarczającej infrastruktury punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) ani nie rozwinął własnych kompetencji w zakresie zamówień publicznych.
Komisja – złożona z siedmiu radnych – miałaby ocenić cały system gospodarowania odpadami, przeanalizować zamówienia publiczne, zbadać finanse oraz rynek, a przede wszystkim wypracować rekomendacje pozwalające obniżyć koszty i stawkę opłaty śmieciowej dla mieszkańców. Raport ze swojej pracy komisja miałaby przedstawić Radzie Miejskiej do 31 października 2026 r.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze