Reklama

Śmieciowy kryzys we Wrocławiu? Opozycja chce powołania specjalnej komisji

23/04/2026 09:27

Rada Miejska Wrocławia zdecyduje czy powołać doraźną komisję ds. systemu gospodarowania odpadami. Według opozycyjnego klubu radnych Naprawmy Przyszłość, Ekosystem sobie nie radzi, a miastu grożą kary.


Uzasadnienie projektu uchwały, zgłoszonego przez klub radnych Naprawmy Przyszłość - brzmi jak „akt oskarżenia” wobec Ekosystemu. Czytamy w nim, że 9 kwietnia 2026 r. spółka poinformowała o „unieważnieniu decyzji o unieważnieniu” 6 postępowań przetargowych dotyczących odbioru, zbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych we wszystkich sześciu sektorach Wrocławia. Brzmi skomplikowanie, ale jest bardzo proste – Ekosystem nie miał prawa unieważniać postępowań ogłoszonych jeszcze w marcu 2025 roku.

- Spółka przegrała szereg spraw przed sądami powszechnymi oraz Krajową Izbą Odwoławczą. Tymczasem w odniesieniu do wskazanych postępowań Spółka już trzykrotnie zawierała umowy na odbiór, zbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych w trybie niekonkurencyjnym – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Reklama

Pierwsza runda umów – podpisana w czerwcu 2025 r. – opiewała na ponad 136 mln zł, druga w październiku 2025 r. na 192 mln zł, a trzecia, z marca 2026 r., już na 204 mln zł.

Do tego dochodzi ryzyko kar. Sądy zakazały bowiem przenoszenia przez miasto odpowiedzialności za niewykonanie ustawowych poziomów recyklingu na wykonawców umów. A poziomy te są ambitne – już w 2026 roku Wrocław ma obowiązek recyklować co najmniej 56% odpadów, a do 2035 roku próg ten wzrośnie do 65%. Według uzasadnienia projektu uchwały istnieje „bardzo poważne ryzyko" nieosiągnięcia tych wskaźników.

Reklama

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: „Przedłużająca się niezdolność spółki do wytworzenia systemowych rozwiązań tworzy szczególne uzasadnienie do podjęcia doraźnych działań ze strony Rady Miejskiej Wrocławia". Radni z opozycji zarzucają też Ekosystemowi, że nie zbudował wystarczającej infrastruktury punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) ani nie rozwinął własnych kompetencji w zakresie zamówień publicznych.

Komisja – złożona z siedmiu radnych – miałaby ocenić cały system gospodarowania odpadami, przeanalizować zamówienia publiczne, zbadać finanse oraz rynek, a przede wszystkim wypracować rekomendacje pozwalające obniżyć koszty i stawkę opłaty śmieciowej dla mieszkańców. Raport ze swojej pracy komisja miałaby przedstawić Radzie Miejskiej do 31 października 2026 r.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości