Reklama

Stachowiak-Różecka obiecuje Szybką Kolej Miejską. „Skieruję na to całą moją energię”

11/09/2018 13:15

Szybka Kolej Miejska z prawdziwego zdarzenia – to propozycja Mirosławy Stachowiak-Różeckiej. Kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia zapowiada, że gdy wygra wybory, wdroży pomysł komunikacyjny, o którym w mieście mówi się od dawna. Pociągi pomiędzy stacjami mieszczącymi się w granicach miasta mają kursować w godzinach szczytu nawet co 6 minut. Pomóc w tym ma współpraca z rządem.

Budowa kolei miejskiej we Wrocławiu to temat znany od dawna. Jej start został ogłoszony przez władze województwa w kwietniu ubiegłego roku. Problem w tym, że na razie pierwsze w pełni miejskie połączenie (linia D7 z Wrocławia Głównego do stacji Wrocław Wojnów) realizowane jest obecnie z częstotliwością raz na godzinę.


Marcin Krzyżanowski, wrocławski radny PiS mówił we wtorek, że tematem kolei miejskiej interesuje się od dawna. Radny twierdzi, że gdy trzy lata temu pytał o projekt w magistracie, został odesłany do marszałka województwa. – Nie było między marszałkiem a prezydentem woli rzeczywistego uruchomienia kolei miejskiej. O tym się zawsze dużo mówiło, pokazywało różne koncepcje, ale nigdy to nie wkroczyło w fazę rzeczywistego projektowania i to jest problem – uważa Krzyżanowski.

Reklama

Kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia zapowiada, że gdy wygra w jesiennych wyborach, natychmiast przystąpi do realizacji tego postulatu. – Skieruję wszystkie siły i całą moją energię na to, żeby we Wrocławiu Szybka Kolej Miejska zaczęła być budowana – zapowiada Mirosława Stachowiak-Różecka, która część środków na niezbędne do uruchomienia SKM inwestycje chce pozyskać z budżetu krajowego i wojewodzkiego. – Kwestie związane z zakorkowaniem, komunikacją, komunikacją publiczną to są te, gdzie potrzebna jest współpraca na trzech poziomach: samorządu gminnego – miasta Wrocław, samorządu wojewódzkiego i rządowego – dodaje.


W projekcie przestawionym przez Prawo i Sprawiedliwość znalazły się liczne inwestycje związane z uzupełnieniem dotychczasowych linii kolejowych o dodatkowe tory, które umożliwiłyby zwiększenie przepustowości. Czwarty tor miałby powstać na tzw. estakadzie grabiszyńskiej (odcinek Wrocław Główny – Grabiszyn podg.). Zdaniem działaczy PiS po dwa dodatkowe tory należy dobudować na wylotach z miasta i trasach prowadzących do osiedli oddalonych od centrum.

Reklama

Stachowiak-Różecka zapowiada też wykorzystanie do celów SKM Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Na trasie jej przebiegu miałoby powstać 6 nowych stacji na przecięciu linii z ulicami: Bardzką, Borowską, Powstańców Śląskich, Racławicką, Hallera i Grabiszyńską.


Nowe przystanki kolejowe miałby pojawić się też na Stabłowicach (w okolicy ul. Głównej), Karłowicach (przy Uniwersytecie), Osiedlu Sobieskiego (na wysokości szkoły przy skrzyżowaniu Soboeskiego i Wilanowskiej) oraz na Lipie Piotrowskiej (przy Kminkowej).

Reklama

Postulowana przez PiS Szybka Kolej Miejska miałaby kursować w godzinach szczytu nawet co 6-15 minut, poza szczytem co 30-60 minut, a w weekendy minimum raz na godzinę.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości