Podczas piątkowego (3 października) live’a na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odniósł się do niedawnych słów Jarosława Kaczyńskiego, który we Wrocławiu mówił o „regermanizacji” Wrocławia. Zobaczcie, gdy wysłał prezesa PiS.
Przypomnijmy, że podczas poniedziałkowej (29 września) wizyty we Wrocławiu prezes PiS powiedział m.in.: - Od wielu lat trwa, ale teraz nasila się i staje się coraz bardziej bezczelna, próba powolnej regermanizacji tych ziem. Niemcy mówią bardzo wyraźnie, że chcą być mocarstwem światowym. Chcą Unię traktować jak szczudła, żeby udawać że są większe niż naprawdę. Musimy być bardzo ostrożni. Ta sprawa z tym Mostem Cesarskim. Już przedtem była Hala (Stulecia - przyp. red.), Czy myśmy pod Lipskiem wygrali? Nie. Polska przegrała. A mamy Halę tego zwycięstwa. Tylko nie naszego. Cesarze też nie byli nasi. To wszystko było niemieckie. W 1945 dzieje tych ziem się całkowicie zmieniły. Zaczęły się od początku. To są już polskie ziemie. To jest ten kierunek, który musi być przestrzegany przez wszystkie polskie władze publiczne. To jest ich święty obowiązek. Z tym trzeba skończyć w sposób radykalny. Samorządy muszą służyć mieszkańcom, ale także Polsce - grzmiał Kaczyński.
Sutryk ostro skomentował słowa szefa PiS. - Wczoraj był także Dzień Jedności Niemiec, czyli jubileusz zjednoczenia Niemiec. Byliśmy w konsulacie niemieckim. Jeszcze raz bardzo dziękuję panu konsulowi generalnemu za to spotkanie. Dziękuję, że tak licznie mogliśmy mogliśmy być, że możemy budować po prostu dobre relacje, dobrosąsiedzkie stosunki z Niemcami – powiedział Sutryk i dodał: Po prostu nie życzymy sobie tego, żeby jacyś warszawscy politycy przyjeżdżali tutaj, do Wrocławia czy na Dolny Śląsk, i mówili o jakiejś regermanizacji Wrocławia czy Dolnego Śląska. Tych wszystkich, którzy tak mówią, naprawdę należy odesłać do lekarza – wypalił.
Prezydent Wrocławia dodał, że wiele rodzin, przyjechały tutaj po wojnie i na gruzach wznosiły polski Wrocław. - Odbudowywały, odgruzowywały, a my dzisiaj w tej sztafecie pokoleń zmieniamy go dalej, kształtując jako dobre, nowoczesne, otwarte polskie miasto i tak zostanie. I o tym pamiętajmy, a tych wszystkich, którzy mówią inaczej, po prostu gońmy stąd – dodał.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Z bólem usze przyznać, że Kaczyński ma częściowo rację. KaiserBrucke? Co dalej Rathausplatz. Po Hundertjahrhalle może wystarczy. Zresztą jacuś nie liż już odbytu PO bo Tusku Cię nie lubi i skosił Pana do samej gleby. Mam nadzieję, że w końcu wypali referendum i pozbędziemy się złej władzy z nadania! Było miło pisze prezydent 3 miasta w Polsce po wizycie w konsulacie niemiecki. Oh mensch
Jacuś, ty się szykuj do urzędu pracy po zasiłek dla bezrobotnych, zacznij już wypełniać papiery, bo jest tego sporo. I powiem ci coś jeszcze. Zadzwoń do tego konsulatu, w którym wczoraj na kolanach łasiłeś się do pana konsula i całowałeś mu usłużnie rączki, żeby załatwił ci jakąś fuchę w rajchu, w końcu stosunki dobrosąsiedzkie to twój konik. Gdyby pan konsul nie stanął na wysokości, to lada dzień rusza winobranie we Frankonii, tam zawsze potrzebują parobków do przenoszenia wiader i podstawiania pustych, pokłoń się. Płacą chyba teraz już co najmniej dychę eurasów na godzinę. I jeszcze żreć dostaniesz w polu. Nam we Wrocławiu nie potrzeba marionetek folksdojczowskich! Nam potrzebni są uczciwi Polacy! Nieprzekupni, szlachetni, mądrzy i dalekowzroczni. Ty nie pasujesz do żadnego z tych określeń.
Z bólem usze przyznać, że Kaczyński ma częściowo rację. KaiserBrucke? Co dalej Rathausplatz. Po Hundertjahrhalle może wystarczy. Zresztą jacuś nie liż już odbytu PO bo Tusku Cię nie lubi i skosił Pana do samej gleby. Mam nadzieję, że w końcu wypali referendum i pozbędziemy się złej władzy z nadania! Było miło pisze prezydent 3 miasta w Polsce po wizycie w konsulacie niemiecki. Oh mensch
Jacuś, ty się szykuj do urzędu pracy po zasiłek dla bezrobotnych, zacznij już wypełniać papiery, bo jest tego sporo. I powiem ci coś jeszcze. Zadzwoń do tego konsulatu, w którym wczoraj na kolanach łasiłeś się do pana konsula i całowałeś mu usłużnie rączki, żeby załatwił ci jakąś fuchę w rajchu, w końcu stosunki dobrosąsiedzkie to twój konik. Gdyby pan konsul nie stanął na wysokości, to lada dzień rusza winobranie we Frankonii, tam zawsze potrzebują parobków do przenoszenia wiader i podstawiania pustych, pokłoń się. Płacą chyba teraz już co najmniej dychę eurasów na godzinę. I jeszcze żreć dostaniesz w polu. Nam we Wrocławiu nie potrzeba marionetek folksdojczowskich! Nam potrzebni są uczciwi Polacy! Nieprzekupni, szlachetni, mądrzy i dalekowzroczni. Ty nie pasujesz do żadnego z tych określeń.