Reklama

Bezludna wyspa w samym sercu Wrocławia. Nie możesz tu wejść, chyba że jesteś z policji


Wrocław słynie z mostów, kanałów i wysp, ale jedna z nich wciąż pozostaje poza zasięgiem mieszkańców. Wyspa Szczytnicka, położona w samym centrum miasta – tuż obok zoo i Politechniki Wrocławskiej – to zielony fragment Wrocławia, który od lat intryguje swoją niedostępnością. Wstęp ma tu tylko wąska grupa osób. To między innymi policjanci.


Wyspa Szczytnicka leży niedaleko Mostu Zwierzynieckiego, tuż obok Jazu Szczytnickiego. Dostać się tutaj można tylko od strony Wybrzeża Wyspiańskiego, przez kładkę na Śluzie Szczytniki. 

KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA

Wyspa jest częścią dużego węzła hydrotechnicznego, który reguluje przepływ Odry przez centrum Wrocławia. To właśnie tu znajdują się urządzenia kontrolujące poziom wody, śluzy oraz elementy systemu przeciwpowodziowego – strategiczne dla bezpieczeństwa miasta. Z tego powodu teren objęty jest nadzorem i nie jest przeznaczony dla spacerowiczów.

Reklama

Już z brzegu wygląda jak zielona, zdziczała enklawa, Wyspa Szczytnicka jest bezludna. Nikt tutaj nie mieszka. Swoje obiekty mają tu m.in. Politechnika Wrocławska (wykorzystywane do badań hydrotechnicznych), przystań jachtowa, jest tu też sterownia wspomnianego Jazu Szczytnickiego. No i komisariat oraz przystań policji wodnej. Na teren wyspy wstęp mają tylko pracownicy wspomnianych instytucji.  

Co ciekawe, mimo technicznego charakteru, Wyspa Szczytnicka jest ważnym punktem na przyrodniczej mapie miasta. Według danych przyrodników z Uniwersytetu Wrocławskiego, ten obszar stanowi naturalną ostoję ptactwa wodnego – spotkać tam można m.in. zimorodki, czaple siwe, a w okresie wiosennym także gniazdujące kaczki krzyżówki.

Miejsce zdarzenia mapa Wrocław

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/03/2026 07:47
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości