Reklama

Teatralna symulacja społeczna a kryzys demokracji. Premiera „Księcia” w podziemiu

17/09/2019 10:49

– Pomysł połączenia symulacji społecznej ze spektaklem teatralnym na podstawie adaptacji „Księcia” Machiavellego wydał się szczególnie interesujący ze względu na kryzys demokracji liberalnej, jaki dotknął wielu krajów, w tym Polskę – Piotr Rudzki opowiada o nowej premierze Teatru Polskiego- w podziemiu.

– Nasz spektakl to pomysł Pawła Świątka, reżysera i jednocześnie członka Rady Artystycznej Teatru Polskiego - w podziemiu. On także zaproponował jego formę, czyli teatralną symulację społeczną, przygotowywaną wspólnie z wrocławskim Centrum Rozwiązań Systemowych. Doświadczonym i uznanym w Polsce i w Europie stowarzyszeniem i firmą specjalizującą się w przygotowywaniu interaktywnych symulacji społecznych wykorzystywanych w wielu dziedzinach życia zbiorowego do rozwiązywania problemów – mówi Piotr Rudzki z Teatru Polskiego – w podziemiu.


– Centrum Rozwiązań Systemowych tworzy i wykorzystuje symulacje społeczne, które angażują jednostki i organizacje w proces rozwiązywania problemów. Działamy w oparciu o wyniki badań naukowych, łącząc je z wrażliwością na ludzi i przyrodę. Dostosowujemy nasze działania do celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju – można przeczytać na stronie centrum.

Reklama

– Pomysł połączenia symulacji społecznej ze spektaklem teatralnym na podstawie adaptacji „Księcia” Machiavellego wydał się szczególnie interesujący ze względu na kryzys demokracji liberalnej, jaki dotknął wielu krajów, w tym Polski – tłumaczy Rudzki.


– Możliwość aktywnego przeżycia przez publiczność różnych mechanizmów i procedur społeczno-politycznych, doświadczenia ich realnych w świecie scenicznym skutków, wejścia w role przywódców, inwestorów, planistów etc. to znakomita sposobność przećwiczenia, spróbowania tego, co na co dzień znamy tylko z mediów. To świetna i jak najbardziej poważna zabawa dla widzów, która - to nasze marzenie - może przełożyć się na większe zaangażowanie w rzeczywistość obywatelską poza przestrzenią teatru. W Polsce aktywność obywatelska, w tym udział w wyborach, jest ciągle dramatycznie niska – dodaje.

Reklama

– Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale ta pierwsza w polskim teatrze artystyczna symulacja społeczna zagarnie całą publiczność, podzieloną na określone, konkurujące ze sobą grupy. Dynamika działań, mamy taką nadzieję, wciągnie wszystkich. Ta ekscytująca przygoda obywatelska „wymusi” współpracę w grupach, szukanie kompromisów i odpowiedzialność za dobro wspólne. Mówiąc wprost: performowanie demokracji – wyjaśnia Rudzki.


Prapremiera „Księcia” odbędzie się w piątek, 20 września o godz. 19, w Piekarni. Będzie go też można zobaczyć o tej samej godzinie w sobotę i niedziele, 20 i 21 września. Bilety, w cenie 35 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy), można kupować za pośrednictwem strony internetowej.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości