Reklama

Tłumy wrocławian oglądały ceremonię rozdania nagród Nobla na Rynku [ZDJĘCIA]

10/12/2019 18:07

Mimo niskiej temperatury tłumy wrocławian oglądały na placu Gołębim ceremonię wręczania nagród Nobla. Magistrat podał, że w czasie transmisji ze Sztokholmu przez Rynek przewinęło się kilka tysięcy osób. Na wrocławskim Rynku wystawiono m.in. Księgę Pamiątkową, która zostanie przekazana wrocławskiej noblistce.

Radość i wzruszenie – takie m.in. emocje można było dostrzec we wtorek na wrocławskim Rynku. Turyści i wrocławianie w różnym wieku (od dzieci po seniorów), mimo zimna, robili sobie zdjęcia, a także cierpliwie stali w kolejkach do księgi pamiątkowej czy „literackiej” fotobudki. Chętni mogli zarówno kupić egzemplarze książki Tokarczuk jak i przybić Ex Libris na posiadanych już egzemplarzach. Noblistka wprost ze Sztokholmu pozdrowiła wszystkich mieszkańców Wrocławia uczestniczących na wydarzeniu w Rynku.


– Jest was tutaj około 500 osób – powiedział w pewnym momencie prowadzący wydarzenie Tomasz Sikora. Choć na scenie pojawili się goście, którzy opowiadali anegdoty związane z Noblem, to zgromadzona na Rynku publiczność domagała się, by włączono ceremonię nagród Nobla. Wszak właśnie po to tam przyszli. Magistrat podał, że w czasie transmisji ze Sztokholmu przez Rynek przewinęło się kilka tysięcy osób. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów wydarzenia wtorek 10 grudnia stał się we Wrocławiu świętem literatury.

Reklama

Na ten dzień wrocławskie przedszkola, szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe przygotowały z okazji Nobla dla Tokarczuk specjalny program. W sumie w ponad 120 placówkach w czasie zajęć odbyły się czytania literatury, okazjonalne wystawy oraz pogadanki o wrocławskiej noblistce.


O godz. 14 odbyła się wycieczka po Wrocławiu zatytułowana „Literacki Wrocław. Podróż przez historię", która rozpoczęła się przed budynkiem Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. św. Jadwigi 3/4.

Reklama

O 15 na Rynku została wystawiona Księga Pamiątkowa, która później zostanie przekazana noblistce. Od godziny 15:30, oprócz transmisji z gali rozdania nagród Nobla, zobaczyć można było fragmenty wystąpień Olgi Tokarczuk z ceremonii wręczenia tytułu Honorowej Obywatelki Wrocławia oraz z pierwszego spotkania z czytelnikami w Polsce po otrzymaniu informacji o nagrodzie, które odbyło się w Narodowym Forum Muzyki. Wspólnie  można było obejrzeć także obszerne fragmenty przemowy noblowskiej.


Wydarzenie poprowadził Tomasz Sikora, a na scenie pojawili się goście, którzy komentowali uroczystość. Dodatkowo mieszkańcy miasta mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach.

Reklama

W czasie spotkania była możliwość zakupu książek Tokarczuk oraz przybicia Ex Libris na posiadanych już egzemplarzach. Można było także wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia  w "literackiej" fotobudce. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia kawę i herbatę.


Przypomnijmy, że związana z Wrocławiem pisarka Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką Literackim Noblem! Honorową Obywatelkę Wrocławia nagrodzono w czwartek za książkę „Bieguni”. Oprócz niej literackiej Nobla otrzymał też austriacki pisarz Peter Handke.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: RUSZA WROCŁAWSKA FUNDACJA OLGI TOKARCZUK. ZAJMIE SIĘ DYSKRYMINACJĄ, OCHRONĄ ZWIERZĄT I KLIMATU


Noblistkę uhonorowano też poprzez specjalne oświetlenie Stadionu Wrocław.


Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości