Reklama

We Wrocławiu działa Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego [DUŻO ZDJĘĆ]

27/03/2017 15:01

W tym tygodniu, w południowym skrzydle Pałacu Królewskiego, przy pl. Wolności rozpoczęło działalność Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. W muzeum znajdziemy stałe i czasowe wystawy prezentujące historię teatru, ze szczególnym uwzględnieniem scen działających na terenie Wrocławia.

Patronem nowego wrocławskiego muzeum został Henryk Tomaszewski – od 1948 roku członek zespołu baletowego, później choreograf Opery Wrocławskiej i twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jedna ze stałych ekspozycji wzorowana jest na mieszkaniu, w którym żył patron. Znajdziemy tu mnóstwo lalek, kostiumów, rekwizytów, a także przedmioty, używane przez artystę na co dzień. W urządzeniu tej części twórcom muzeum pomagał jeszcze za życia Stefan Kayser, mim Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a prywatnie wieloletni partner Tomaszewskiego.


W muzeum znalazło się też miejsce na fotografie Stefana Arczyńskiego. Już prawie 101-letni fotograf, w poniedziałek wieczorem sam otworzył wystawę zdjęć przedstawiającą twórczość artystów z WTP. Przy pl. Wolności działać będzie też gabinet profesora Janusza Deglera – znawcy sztuki teatralnej oraz twórczości Witkacego. Profesor przekazał wrocławskiemu muzeum swój bogaty księgozbiór dotyczący historii teatru.

Reklama

Na najwyższej kondygnacji obok miejsca, w którym prezentowane będą wystawy czasowe, znajdziemy „Pracownię Paszczodźwięków” dr. Mirosława Oczkosia. To interaktywne stanowisko, przy którym można się zmierzyć z łamańcami językowymi. Najpierw głos jednego z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów od dykcji zaprezentuje, jak w poprawny sposób odczytać skomplikowane zdanie, a później sami będziemy mogli nagrać, i opublikować w portalu społecznościowym, swojego łamańca.


Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego zlokalizowane jest przy pl. Wolności 7a w budynku Pałacu Królewskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki i gmachu Opery Wrocławskiej. Muzeum dla zwiedzających czynne jest od środy do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Koszt powstania siódmego już oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia to 8 mln zł.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości