Reklama

Wrocław: Koło Korony powstanie wielkie, dwupoziomowe skrzyżowanie

Wrocław zmienia plany budowy Alei Północnej, która ma być przedłużeniem istniejącej obwodnicy śródmiejskiej i połączyć ulicę Żmigrodzką z Bolesława Krzywoustego. W ratuszu zdecydowano właśnie, że skrzyżowanie Alei z ulicą Bolesława Krzywoustego - tuż obok Korony - będzie dwupoziomowe. To jednak koniec dobrych wiadomości. Jakie są te złe? Po pierwsze - zmiana planów oznacza przedłużenie i tak już mocno opóźnionego projektowania trasy o kolejnych kilkanaście miesięcy. A po drugie - Wrocław wciąż na budowę nie ma pieniędzy.

Rozpoczęcie prac nad planowaną od wielu lat budową Alei Północnej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił w 2021 roku. Według tej zapowiedzi, w maju 2023 roku miał być gotowy projekt trasy. Nie powstał do dziś. Kiedy powstanie? Jeszcze na początku 2024 roku Wrocławskie Inwestycje nieśmiało mówiły o końcówce roku. - To bardzo skomplikowany projekt, wymagający skomletowania skomplikowanej dokumentacji, bardzo wielu uzgodnień, współpracy wielu jednostek - wyliczał kłopoty Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. - Trasa ma prowadzić przez tereny wojskowe, wszystko trzeba więc ustalać z armią. Są też tereny kolejowe, działkowcy, swoje wnioski mają ekolodzy. Sporo czasu zajęły też konsultacje społeczne z mieszkańcami - wymieniał dalej. - Nad dokumentacją pracują czołowi projektanci z Wrocłaia. Robią wszystko co w ich mocy, ale to naprawdę ogromny zakres - podkreślał.

 

Reklama

KLIKNIJ I ZOBACZ PLANOWANY PRZEBIEG NOWEJ DROGI

 

 

Dziś już wiadomo, że projektu w tym roku nie będzie. Nie będzie go też w roku przyszłym. Nowy termin to druga połowa 2026 roku. W ratuszu nowe opóźnienia tłumaczą zmianą planów. Bo właśnie zdecydowali, że skrzyżowanie Alei Północnej z ulicą Bolesława Krzywoustego, między centrum handlowym Korona a Widawą, będzie jednak dwupoziomowe. - Po przeanalizowaniu możliwości ruchowych jakie mogą wystąpić na projektowanym odcinku Alei Północnej od ul. Poświęckiej do ul. B. Krzywoustego stwierdzono konieczność budowy bezkolizyjnego połączenia Alei Północnej z ul. B. Krzywoustego w postaci skrzyżowania dwupoziomowego - informuje wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak. - Z uwagi na zmianę założeń projektowych polepszających sytuację ruchową na przedmiotowym odcinku Alei Północnej, polegających na zastosowaniu skrzyżowania dwupoziomowego, zmianę geometrii skrzyżowań poprzez dodanie lewo- i prawoskrętów, wygospodarowanie rezerwy pod przyszłą drugą jezdnię Alei Północnej, konieczne jest przeprowadzenie korekt w dokumentacji projektowej oraz uzyskanie nowych uzgodnień organów zewnętrznych. Termin zakończenia opracowania dokumentacji projektowej planowany jest w III kwartale 2026 roku - dodaje wiceprezydent.

Reklama

 

 

Co ważne, mówimy na razie tylko o projekcie. Co z samą budową? W przyjętej przez radę miejską wieloletniej prognozie finansowej Wrocławia do 2046 roku na samą budowę Alei Północnej nie przewidziano ani złotówki. Miejscy radni pytali prezydenta, dlaczego Wrocław nie walczy o pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy. - Program ten nie przewiduje dofinansowania tego typu przedsięwzięć - odpowiada jednak Michał Młyńczak. - Podjęliśmy próbę wpisania tej inwestycji do Kontraktu Programowego dla Województwa Dolnośląskiego celem uzyskania środków w ramach programu krajowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 - dodaje. Nie zodził się jednak na to minister funduszy i polityki regionalnej.

Reklama

 

 

Aleja Północna jest planowana od co najmniej kilkunastu lat. Ma być przedłużeniem obwodnicy śródmiejskiej, kończącej się dziś na skrzyżowaniu z ul. Żmigrodzką (obok hotelu Haston i nowego salonu Agata Meble). Licząca 5,5 trasa ma przeciąć ulicę Kamieńskiego, a dalej poprowadzić obok Sołtysowic (wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Widawy), potem niedaleko centrum handlowego Korona, aż do skrzyżowania z ul. Bolesława Krzywoustego. Jak bardzo ważna to inwestycja, wiedzą choćby kierowcy, którzy codziennie tracą nawet kilkadziesiąt minut na wiecznie zakorkowanej przez przejazd kolejowy alei Poprzecznej.

Reklama

 

 

- W ramach całej inwestycji planowana jest budowa siedmiu skrzyżowań, blisko ośmiu kilometrów dróg rowerowych i ośmiu kilometrów chodników, trzech mostków na kanale Sołtysowickim. Z racji, że będzie to aleja planujemy liczne nasadzenia drzew i krzewów - zachwalał plany Jacek Sutryk. - Wyczekiwana przez mieszkańców droga odciąży z nadmiernego ruchu samochodowego północne osiedla Wrocławia: Polanowice, Poświętne i Sołtysowice. Zyskają także Karłowice, na terenie których al. Kasprowicza obciążona jest częściowo ruchem tranzytowym na kierunku wschód-zachód - podkreślał Jacek Sutryk. Najważniejszym fragmentem alei ma być wiadukt nad ruchliwą linią kolejową prowadzącą w stronę Oleśnicy. To od niego ma się zacząć budowa. Dziś wiadomo, że będzie on połączony z estakadą nad ul. Krzywoustego.

Reklama

 

 

 

 


 

 

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/11/2024 18:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości