Reklama

Wrocławianie laureatami Grand Press Photo 2020 [ZWYCIĘSKIE ZDJĘCIA]

16/05/2020 18:24

Trzech fotografów z Wrocławia zostało docenionych w tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo, czyli Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Jakie historie stoją za ich zwycięskimi zdjęciami?

W tym roku w ramach Grand Press Photo do wrocławian powędrowały aż trzy nagrody - jedna w kategorii "Kultura i rozrywka" i dwie w kategorii "Sport". Tym razem o wyróżnienia walczyło w finale 266 zdjęć autorstwa 61 fotografów. Do tegorocznej, XVI edycji konkursu, zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć.


Pandemiczny koncert na balkonie


Drugie miejsce w kategorii "Kultura i rozrywka" zajął Marcin Maziej ze zdjęciem wrocławskiego muzyka Tomasza Krajewskiego, który w czasie pandemii wystąpił na swoim balkonie. Maziej mieszka i pracuje we Wrocławiu. Rocznik 1974. To niezależny wrocławski fotograf, zajmujący się fotografią reportażową, streetową, portretową i koncertową. Finalista i laureat polskich oraz międzynarodowych konkursów fotograficznych: „Grand Press Photo”, „Fotoreporter roku”, „Jazz World Photo”, “MK Jazz Foto”, “Moment Street Photo Awards”, “Short Street Stories 2019”, „Oko na pracę” i „Warsaw Photography Awards”. Obecnie pracuje również jako redaktor wrocławskiego czasopisma artystyczno-literackiego „Rita Baum”.

Reklama

- Kiedy dotarła do mnie informacja, że Tomek Krajewski, wraz z częścią składu swojego projektu muzycznego "Gentelmen’s Jazz", planuje koncert na swoim balkonie, od razu wiedziałem, że chcę sfotografować to wydarzenie. Była to, i jest zresztą do teraz, jedna z nielicznych możliwości występu zarówno na żywo, jak i online. Dzięki uprzejmości administracji Sky Tower mogłem dostać się na dach kompleksu i z niego fotografować. Powstałe wtedy zdjęcia traktuję jako jedno ze świadectw artystycznego życia w czasach pandemii - mówi Marcin Maziej


Intymność zawodników MMA

Reklama

Zdjęcie z treningu MMA zawodników z wrocławskiego Rio Grappling Club Pawła Frenczaka zgarnęło drugą nagrodę w kategorii "Sport". Frenczak to wrocławski fotograf, filmowiec, tata 2,5-letniej Zuzy i posiadacz niebieskiego pasa brazylijskiego jiu jitsu. Rocznik 1985. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie. 


- Wbrew pozorom za tym zdjęciem nie stoi żadna wielka historia. Realizuję konsekwentnie od kilku lat projekt dokumentalny o mieszanych sztukach walki w Polsce i z tego powodu odwiedzam różne kluby oraz zawody w Polsce. Tak się składa, że akurat na co dzień trenuje w tym klubie brazyliskie jiu jitsu, ale zawsze jakoś pomijałem go fotograficznie to miejsce. Postanowiłem dać temu kolejną szansę i przy kolejnej wizycie okazało się, że wykonałem zwycięską fotografię - mówi Paweł Frenczak.

Reklama

Fotografował bokserów w Kosowie, kręcił dokumenty o niepełnosprawnych, reżyserował rapowe teledyski, tworzył kampanie filmowe dla marki odzieżowej Bytom. W wolnym czasie fotografuje i trenuje sporty walki. Współpracuje m.in. z Magazynem Szosa.


Szachy w Feniksie


Trzecie miejsce w kategorii "Sport" powędrowało do 23-letniego Marcina Zielińskiego i zostało wykonane w Domu Handlowym Feniks na wrocławskim Rynku, 18 stycznia tego roku, dzień przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Autor w trakcie fotografowania dla WOŚP szukał gniazdka z prądem, by podłączyć komputer i dokonać selekcji zdjęć, gdy zobaczył dwóch grających w szachy mężczyzn.

Reklama

- Skupieni szachiści zaakceptowali moją obecność i kontynuowali rozgrywkę. Tak powstało nagrodzone zdjęcie. Po tym, jak podzieliłem się informacją o wygranej w sieci, dowiedziałem się, że ci panowie to stali bywalcy tego stolika od ponad dwóch lat – mówi Marcin Zieliński.


To pierwsze wyróżnienie pochodzącego z Gniezna i mieszkającego we Wrocławiu, młodego fotografa w konkursie Grand Press Photo. Na co dzień fotografuje dla agencji reklamowych, firm i organizacji pozarządowych. Rozwijanie się w fotoreportażu traktuje jako pasję i możliwość pokazania pozytywnych aspektów otaczającego świata.

Reklama

GRAND PRESS PHOTO 2020: ZOBACZ ZDJĘCIA WROCŁAWIAN


Przypominamy, że zwycięzcą kategorii "Wydarzenia" Grand Press Photo 2017 był wrocławski fotoreporter Adam Konarski. Wygrało jego zdjęcie z zamieszek przed komisariatem przy Trzemeskiej po śmierci Igora Stachowiaka.


Autorem Zdjęcia Roku 2020 jest Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego". Przedstawia ono pielęgniarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas pandemii koronawirusa.



Wszystkie zdjęcia laureatów Grand Press Photo 2020 można obejrzeć tutaj.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości