Reklama

Wrocławianie oddają mieszkania komunalne za długi. Zapadło też 226 wyroków o eksmisji

04/03/2026 15:30

Wrocław wydłużył do końca marca 2027 roku program umarzania należności czynszowych dla zadłużonych lokatorów. Mieszkańcy mogą liczyć nie tylko na rozłożenie długu na raty, ale też jego odpracowanie, a nawet całkowite umorzenie w zamian za… oddanie mieszkania.


W 2025 roku 20 Wrocławian zdecydowało się oddać swoje mieszkania komunalne w zamian za umorzenie zadłużenia czynszowego. Miasto odzyskało w ten sposób lokale o łącznej wartości rynkowej około 12 milionów złotych, umarzając 750 tys. zł długów, których – jak podkreśla magistrat – i tak nie udałoby się ściągnąć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

- W kwietniu ubiegłego roku wyszliśmy naprzeciw sytuacji niektórych najemców, a jednocześnie działając w interesie Wrocławia. Efekty są obiecujące, dlatego program postanowiliśmy wydłużyć o kolejne 12 miesięcy, do końca marca 2027 roku - mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Reklama

Do tej pory miejscy zarządcy mienia komunalnego (Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania) otrzymali 45 kolejnych wniosków od osób gotowych zdać lokal w zamian za anulowanie długu. Taka „opcja atomowa” tylko jedna z trzech ścieżek oddłużeniowych, które miasto oferuje mieszkańcom.

Osoby, które spłacą należność główną, mogą ubiegać się o umorzenie odsetek – z takiej możliwości skorzystało już 106 osób, co przyniosło budżetowi 330 tys. zł odzyskanych należności. Kolejną możliwością jest odpracowanie długu – od grudnia 2024 roku zawarto 98 takich umów, a wartość wykonanych prac porządkowych i pomocniczych przekroczyła 730 tys. zł.

Reklama

- Nie każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji, odpowiada za nią w pełni. Dlatego analizujemy każdy przypadek indywidualnie. Można wnioskować o odroczenie lub rozłożenie długu na raty - dodaje Jan Bujak. W 2025 roku takich porozumień zawarto aż 396, na łączną kwotę 15 mln zł.

Obecnie w zasobie miasta znajduje się około 30 tys. mieszkań komunalnych. Część najemców nie decyduje się jednak na współpracę – w ubiegłym roku w toku postępowań egzekucyjnych miastu udało się odzyskać 20 mln zł, a sądy orzekły 226 eksmisji z lokali komunalnych.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Qutass 2026-03-04 16:51:44

    Łaskawość i dobroć urzędników w tym wymiarze nie zna granic

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości