Wrocław wydłużył do końca marca 2027 roku program umarzania należności czynszowych dla zadłużonych lokatorów. Mieszkańcy mogą liczyć nie tylko na rozłożenie długu na raty, ale też jego odpracowanie, a nawet całkowite umorzenie w zamian za… oddanie mieszkania.
W 2025 roku 20 Wrocławian zdecydowało się oddać swoje mieszkania komunalne w zamian za umorzenie zadłużenia czynszowego. Miasto odzyskało w ten sposób lokale o łącznej wartości rynkowej około 12 milionów złotych, umarzając 750 tys. zł długów, których – jak podkreśla magistrat – i tak nie udałoby się ściągnąć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
- W kwietniu ubiegłego roku wyszliśmy naprzeciw sytuacji niektórych najemców, a jednocześnie działając w interesie Wrocławia. Efekty są obiecujące, dlatego program postanowiliśmy wydłużyć o kolejne 12 miesięcy, do końca marca 2027 roku - mówi Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Do tej pory miejscy zarządcy mienia komunalnego (Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania) otrzymali 45 kolejnych wniosków od osób gotowych zdać lokal w zamian za anulowanie długu. Taka „opcja atomowa” tylko jedna z trzech ścieżek oddłużeniowych, które miasto oferuje mieszkańcom.
Osoby, które spłacą należność główną, mogą ubiegać się o umorzenie odsetek – z takiej możliwości skorzystało już 106 osób, co przyniosło budżetowi 330 tys. zł odzyskanych należności. Kolejną możliwością jest odpracowanie długu – od grudnia 2024 roku zawarto 98 takich umów, a wartość wykonanych prac porządkowych i pomocniczych przekroczyła 730 tys. zł.
- Nie każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji, odpowiada za nią w pełni. Dlatego analizujemy każdy przypadek indywidualnie. Można wnioskować o odroczenie lub rozłożenie długu na raty - dodaje Jan Bujak. W 2025 roku takich porozumień zawarto aż 396, na łączną kwotę 15 mln zł.
Obecnie w zasobie miasta znajduje się około 30 tys. mieszkań komunalnych. Część najemców nie decyduje się jednak na współpracę – w ubiegłym roku w toku postępowań egzekucyjnych miastu udało się odzyskać 20 mln zł, a sądy orzekły 226 eksmisji z lokali komunalnych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Łaskawość i dobroć urzędników w tym wymiarze nie zna granic