Reklama

Wrocławska uczelnia i zoo rozpoczynają współpracę. Korzyści dla studentów

18/10/2021 12:24

Uniwersytet Przyrodniczy oraz Wrocławski Ogród Zoologiczny podpisały porozumienie o współpracy. Studenci będą mogli teraz realizować praktyki zawodowe, prowadzić badania, a także starać się o pracę w zoo. Już teraz jedną trzecią pracowników obiektu stanowią absolwenci UPWr.

Współpraca pomiędzy wrocławską uczelnią a zoo ma na celu powiązanie teorii i badań naukowych z praktyką. W planach przewidziano nie tylko transfer wiedzy i wspólne publikacje naukowe, ale też ubieganie się o finansowanie badań w oparciu o polskie i zagraniczne granty oraz realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie ogrodu.


– Ponowne porozumienia to kontynuacja dotychczasowych kontaktów między naszymi instytucjami i otwarcie drogi do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego UPWr i ZOO Wrocław – mówi rektor UPWr, Jarosław Bosy.

Reklama

Już teraz wrocławska uczelnia kształci przyszłych pracowników ogrodu. Absolwenci UPWr stanowią niemal jedną trzecią załogi, z czego najliczniejszą grupą są absolwenci zootechniki. W Zoo Wrocław opiekują się m.in. manatami, pingwinami, kotikami, żółwiami, słoniami czy nosorożcami.


Opiekunami tych ostatnich są Justyna Nowicka i Maciej Okupnik. Oboje już na studiach wiedzieli, że w życiu zawodowym chcą pracować ze zwierzętami. Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych i kotików afrykańskich, o pracy w zoo marzył natomiast od dzieciństwa. Do wrocławskiego ogrodu zoologicznego trafił na studiach – najpierw na praktyki, potem na wolontariaty i na końcu na staż. Pracuje tu już 13 lat i z pełnym przekonaniem mówi, że naprawdę się zakorzenił.

Reklama

W Zoo Wrocław pracują też studenci innych kierunków UPWr. Wojciech Paszta ukończył weterynarię.


– To fascynujące miejsce dla lekarza weterynarii, bo nigdy i nigdzie nie miałbym kontaktu z tak różnymi zwierzętami egzotycznymi w jednym miejscu. Moja praca w ogromnej mierze opiera się na intuicji, umiejętności obserwowania, dostrzeganiu zmian w zachowaniu zwierzęcia i oceny, czy ta zmiana sygnalizuje chorobę – mówi Wojciech Paszta. – Tutaj mogę się nieustannie uczyć, wymieniać doświadczeniami z kolegami z innych ogrodów. Bo spektrum działania jest naprawdę ogromne, od leczenia szympansa czy kajmana po kastrację rysia – dodaje.

Reklama

Wrocławski ogród zoologiczny jest najstarszy w Polsce, piąty pod względem odwiedzin w Europie i trzeci na świecie pod kątem liczby gatunków (jest ich aż 1132). Tylko w ciągu ostatnich 10 lat otwarto tu m.in.: nowy wybieg dla niedźwiedzi brunatnych, rysi i nosorożców indyjskich, fokarium, wyspę lemurów, Motylarnię oraz Pawilon Madagaskaru i Pawilon Sahary.


Tłumy odwiedzających przyciąga również Afrykarium – oceanarium, z najgłębszym na świecie basenem w ogrodzie zoologicznym – dla pingwinów przylądkowych. Odrarium to z kolei kompleks basenów przedstawiający faunę i florę Odry oraz pierwsza ekspozycja w Polsce pokazująca ekosystem rzeczny.


ks/mat. prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości