Reklama

Zbliża się nowy rok akademicki. Wrocławskie uczelnie stawiają na zajęcia stacjonarne

07/09/2021 10:07

Powoli kończą się rekrutacje na studia. Wielkimi krokami zbliża się początek roku akademickiego. Wrocławskie uczelnie zapowiadają, w jaki sposób będzie wyglądał ten nadchodzący semestr i czego będzie można się spodziewać w sytuacji wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Tak jak dla uczniów wrzesień kojarzy się z powrotem do szkoły, tak dla studentów koniec wakacji nadchodzi wraz z październikiem. Nadchodzącej jesieni jedni będą kontynuować swoją edukację, podczas gdy dla innych będzie to dopiero pierwsze zetknięcie z uczelnią wyższą. Dlatego też uczelnie już teraz informują, w jaki sposób będzie wyglądał początek roku akademickiego.


Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu


Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przygotowuje się do realizacji zajęć praktycznych i teoretycznych w sposób stacjonarny. Jedynym wyjątkiem są wykłady, które ze względu na udział bardzo dużej liczby osób, zaplanowane są wyłącznie w formule zdalnej.

Reklama

– Jeżeli w najbliższych tygodniach sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, o czym będą świadczyć wprowadzane obostrzenia i rekomendacje MZ i GIS, to akademia będzie reagowała – mówi Ireneusz Cichy, rzecznik AWF Wrocław. – W przypadku naszej uczelni musimy być i jesteśmy na taki scenariusz przygotowani, ponieważ mamy kierunki, takie jak fizjoterapia czy wychowanie fizyczne, na których obowiązują standardy kształcenia i które narzucają realizację zajęć w bezpośrednim kontakcie – podkreśla.


Politechnika Wrocławska


Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs również potwierdza, że od nowego roku akademickiego kształcenie na tej uczelni będzie się odbywać w sposób stacjonarny.

Reklama

– Oczywiście, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, uczelnia jest przygotowana do prowadzenia zajęć w formie hybrydowej. Nie przewidujemy natomiast kształcenia tylko zdalnego – informuje prof. Wójs w komunikacie.


Uniwersytet Wrocławski


Zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim w nadchodzącym semestrze zimowym będą odbywać się w formie stacjonarnej z elementami technik nauczania zdalnego. Jak czytamy w komunikacie rektora uczelni, planowanie zajęć powinno umożliwiać zmianę formy ich realizacji tak, aby w przypadku zmiany sytuacji epidemicznej przejść w formę hybrydową lub zdalną.

Reklama

Uczelnia zastrzega sobie możliwość zmian, w zależności od w sytuacji sanitarnej i epidemicznej oraz wytycznych, zaleceń i nakazów prawa powszechnie obowiązującego.


Uniwersytet Ekonomiczny


Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu od nowego roku akademickiego także wrócą na studia w trybie stacjonarnym.


– Dopuszczalne będzie zdalne prowadzenie niektórych zajęć na studiach EMBA, podyplomowych i szkoleniach oraz na studiach anglojęzycznych jeśli przedmioty będą prowadzone przez cudzoziemców przebywających za granicą oraz specjalistów z otoczenia gospodarczego – informuje Jolanta Nowacka, rzecznik prasowy rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Reklama

W momencie nasilania się epidemii SARS-CoV-2, uczelnia nie wyklucza poszerzenia zakresu zajęć, które będą mogły być prowadzone na odległość.


Uniwersytet Przyrodniczy


W październiku studenci Uniwersytetu Przyrodniczego także wrócą na uczelnię w trybie stacjonarnym. Będą wówczas obowiązywały podstawowe zasady reżimu sanitarnego takie jak maseczka czy dezynfekcja rąk.


– Trzeba jednak pamiętać, że w kwestii organizacji zajęć dydaktycznych stosujemy się do wytycznych MEiN, a to najnowsze w sprawie organizacji roku akademickiego z 20 lipca 2021 r., mówi między innymi, że w sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego – podkreśla rzeczniczka prasowa UPWr, Małgorzata Moczulska.

Reklama

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu


– Wszystkie zajęcia oprócz wykładów są przewidziane do realizacji w trybie stacjonarnym. Tak, jak z resztą jesteśmy zobligowani do przeprowadzenia wszystkich zajęć praktycznych, podczas których studenci nabywają umiejętności praktycznych – mówi prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW. – Wykłady będą prowadzone z wykorzystaniem technik nauczania na odległość, czyli w formule online.


Zarządzenie rektora Uniwersytetu Medycznego na ten temat zostało wydane w maju, pod koniec ubiegłego roku akademickiego tak, aby wykładowcy i przyszli studenci mogli się do wcześniej przygotować.

Reklama

W najbliższych dniach ma się także zebrać specjalny zespół antykryzysowy, powołany na UMW z początkiem pandemii, który w oparciu obowiązujące przepisy i zalecenia opracuje wytyczne do stosowania przez studentów i nauczycieli akademickich. Będą one aktualizowane wraz ze zmieniającą się sytuacją i bieżącymi zaleceniami ogólnopolskimi. Zapoznać się z nimi będzie można na stronie internetowej uczelni.


Karolina Stachera

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości