11/06/2022 | Autor: tuwroclaw.com | źródło: tuwroclaw.com
Wypoczynek nad wodą? Czemu nie, ale nie była to jedyna forma spędzania czasu latem we Wrocławiu Autor: fotopolska.eu
Morskie Oko - kąpielisko znajduje się przy ul. Chopina na osiedlu Zalesie. Początkowo nazywało się Familienbad Leerbeutel See. Autorem jednych z pierwszych projektów kąpieliska z 1911 i 1912 r. był Artur Klar. W 1928 r. zrealizowano projekt Hugo Althoffa i Richarda Konwiarza zakładający pogłębienie niecki zbiornika, budowę pomostów, zasilanie zbiornika wodą z przepływającej obok Czarnej Wody i odprowadzenie wody. Drewniane pomosty rozebrano w 1970 r. i odbudowano je w technologii żelbetowej. Wtedy też powstała zjeżdżalnia i korty tenisowe. Obecnie Morskie Oko to kąpielisko o powierzchni wody wynoszącej 5 hektarów. Miejsce do plażowania ma 10 hektarów. Zobacz, gdzie wrocławianie wypoczywali latem. Posługuj się ikonami strzałek lub przesuwaj zdjęcia na telefonie Autor: fotopolska.eu
Basen Olimpijski - kompleks sportowy na wrocławskim Zalesiu, a wraz z nim zespół basenów sportowych powstawał w latach 20. ubiegłego wieku. Projektantem terenu, którego właścicielem dziś jest Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu był Richard Konwiarz. Najpierw Niemcy, potem Polacy chętnie wypoczywali na Olimpijskim. Baseny zostały zamknięte pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Kilka lat temu zostały sprzedane deweloperowi, który zamierza wybudować tam blok z blisko 400 mieszkaniami. Inwestycja została wstrzymana decyzją wojewody dolnośląskiego, ale właściciel zdążył w połowie roku 2021 wyburzyć baseny. Zobacz, gdzie wrocławianie wypoczywali latem. Posługuj się ikonami strzałek lub przesuwaj zdjęcia na telefonie Autor: fotopolska.eu
Kąpielisko przy ul. Wejherowskiej - w miejscu dzisiejszej Orbity w roku 1929 powstało Kąpielisko Leśne Kozanów, według projektu Richarda Konwiarza. Podobnie jak pozostałe kąpieliska Konwiarza, także to było nowoczesne: miało wydzielone części dla umiejących pływać i tych, którzy dopiero się uczyli, brodziki i wieże do skakania. Na terenie kąpieliska były także szatnie i zaplecze sanitarne. Zobacz, gdzie wrocławianie wypoczywali latem. Posługuj się ikonami strzałek lub przesuwaj zdjęcia na telefonie Autor: fotopolska.eu
Kąpielisko Kallenbacha przy Wyspie Bielarskiej - jak nazwa wskazuje, założył je Friedrich Wilhelm Gustaw Kallenbach. Powstało w latach 1835-1837. Było to kąpielisko rzeczne, w którym miejsce do pływania było wyznaczone pomostami pływającymi na beczkach z zabezpieczonymi bokami i dnem. Kąpielisko działało blisko 100 lat - do lat 30. wieku XX. Zobacz, gdzie wrocławianie wypoczywali latem. Posługuj się ikonami strzałek lub przesuwaj zdjęcia na telefonie Autor: fotopolska.eu