02/04/2025 | Autor: tuwroclaw.com | źródło: tuwroclaw.com
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć miejsc, gdzie planowane są nowe wiadukty i tunele w mieście Wrocław. Inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, a także ułatwić kierowcom poruszanie się po mieście. Wrocław wspólnie z PKP PLK wskazują najbardziej pilne miejsca do realizacji. Zapraszamy do zapoznania się z planami rozwoju infrastruktury drogowej!
STRZEGOMSKA Wiadukt ma powstać na przejeździe kolejowym tuż obok ronda Pileckiego, w sąsiedztwie centrum handlowego Factory. Kierowcy doskonale wiedzą, jak jest potrzebny. Zamknięte szlabany potrafią skutecznie zakorkować Strzegomską. Czy do budowy wiaduktu dojdzie, dowiemy się do końca tego roku. Miasto złożyło już wniosek o sfinansowanie tej inwestycji w ramach programu "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe". Podobne wnioski złożyło 50 samorządów z całej Polski. Teraz będą one oceniane przez ekspertów. Do grudnia poznamy listę wybranych inwestycji. Sama budowa wybranych wiaduktów i tuneli ma potrwać do 2030 roku.
ALEJA POPRZECZNA To ulica, która stoi w wiecznym korku. Szlabany na przejeździe za Koroną potrafią zamykać się nawet kilkanaście razy w ciągu godziny. Bywa, że przejazd aleją Poprzeczną spod Korony na ulicę Sołtysowicką trwa kilkadziesiąt minut! Wiadukt może rozwiązać te problemy. Tutaj sytuacja jest identyczna, jak w przypadku Strzegomskiej. Wrocław złożył wniosek o jego budowę w ramach kolejowego programu poprawy bezpieczeństwa. Do końca roku dowiemy się, czy kolej sfinansuje przedsięwzięcie. Jeśli tak, wiadukt powstanie w ciągu pięciu lat.
CHOCIEBUSKA W ramach planowanej kompleksowej przebudowy linii kolejowej 273 z Wrocławia w kierunku Głogowa spółka PKP PLK planuje zająć się także przejazdem kolejowym na Chociebuskiej, przy skrzyżowaniu z Bystrzycką. W planie jest zastąpienie tradycyjnego przejazdu ze szlabanami tunelem. Dokładnej daty rozpoczęcia prac nie znamy, ale duża część prac przy modernizacji linii kolejowej ma potrwać do 2030 roku.
KLECZKÓW To już dobra wiadomość dla pieszych i rowerzystów. Miasto chce wybudować tunel, dzięki któremu będzie można przejść i przejechać rowerem z Kleczkowa i okolic mostów Trzebnickich na Ołbin - w okolice mostów Warszawskich. Osiedla Kleczków i Ołbin dynamicznie się rozrastają. Na Kleczkowie ciągle powiększa się osiedle w okolicach ulicy Zakładowej. Na Ołbinie nowe domy wyrosły w miejscu dawnego browaru. Ale z jednego osiedla na drugie nie można przejść - choć z obu stron wzdłuż rzeki są ścieżki, po drodze przeszkodą są tory kolejowe na ruchliwej trasie w kierunku Oleśnicy i Warszawy. Przez długi czas ludzie ryzykowali i przechodzili przez nie nielegalnie. Teraz to praktycznie niemożliwe - betonowy płot i ogrodzenie skutecznie temu zapobiega. Kiedy tunel powstanie? Na razie nie wiadomo. Miasto dopiero zamówiło jego koncepcję. - Podpisaliśmy umowę z biurem projektowym na koncepcję tunelu pieszo-rowerowego pod linią kolejową. To inwestycja wymagająca ścisłej współpracy z PKP, która planuje remont tej trasy. Szacujemy, że tunel na granicy dwóch osiedli może mieć około 40 metrów długości i kilka metrów szerokości. Biuro ma 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji - zapowiedział prezydent Jacek Sutryk.