Reklama

Cztery rozmowy o ciele z pisarzami

23/07/2019 13:38

Tradycją festiwalu filmowego Nowe Horyzonty są spotkania  literaturą, pisarzami i reporterami. Co roku ich tematyka jest bezpośrednio związana z hasłem - myślą przewodnią festiwalu. Dlatego w tym roku Empik oraz Nowe Horyzonty zapraszają na cztery rozmowy o ciele, które poprowadzi Michał Nogaś.

O przełamywaniu barier, niełatwej współpracy z własnym ciałem, przekraczaniu granic wytrzymałości i odwadze opowie Michał Woroch, autor książki "Krok po kroku". Cierpiący od lat na zanik mięśni, wraz ze swoim kolegą - obaj na wózkach inwalidzkich - przejechał obie Ameryki. Zbudowali specjalny samochód, z windą, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zrealizowali swoje marzenie, zrobili wspaniałe zdjęcia. We Wrocławiu opowie o jasnych i ciemnych stronach wyprawy. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 27 lipca, o godz. 16. 


O stosunku do własnego ciała, oddawaniu go we władanie innych, o przekraczaniu stref intymności i zderzeniu z różnymi kanonami piękna opowie Barbara Klicka, poetka, która w tym roku zadebiutowała jako autorka prozy. Jej powieść "Zdrój" to historia uzdrowiskowa. W sanatorium główna bohaterka książki musi mierzyć się ze spojrzeniami i wypowiedziami nieznoszących sprzeciwu kuracjuszek z wieloletnim doświadczeniem. Zawiązuje też intrygujące znajomości z personelem i innymi skierowanymi na leczenie pacjentami.

W trakcie spotkania będzie mowa m.in. o tym, dlaczego proza sanatoryjna może być frapująca i zjawiskowa i z jakich wzorców czerpała Klicka? Odbędzie się ono w czwartek, 1 sierpnia, o 19. 

Reklama

O (nie)radzeniu sobie z cierpieniem, walką z bólem, wieloletnich staraniach chorych osób o to, by w Polsce zalegalizowano medyczną marihuanę opowie Aleksandra Pezda. Zbiór jej tekstów "Zdrowaś Mario" to przejmująca opowieść o tym, co to znaczy na co dzień obcować z bólem - własnym oraz bliskich. To także historie tych, którzy postanowili się nie poddać, wbrew własnym siłom i wbrew prawu, które chciało z nich zrobić przestępców.

W trakcie spotkania będzie mowa m.in. o tym,  ile jesteśmy w stanie zaryzykować, by ulżyć w cierpieniu dzieciom, rodzicom, partnerom i jak długa była polska droga do zgody na leczenie za pomocą marihuany. Spotkanie odbędzie się w środę, 31 lipca, o 19. 


O seksualności, przemocy i prześladowaniach ze względu na płeć oraz orientację seksualną opowie dr Joanna Ostrowska, kulturoznawczyni, badaczka i pisarka.  W swoich pracach porusza między innymi kwestie przymusowej, seksualnej pracy kobiet w czasie II wojny światowej oraz osób, które sądzono i zamykano w obozach koncentracyjnych z powodu ich nieheteronormatywności.  W 2018 roku ukazała się od dawna oczekiwana książka Ostrowskiej "Przemilczane". Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 29 lipca, o 19.

Reklama

Wszystkie spotkania odbędą się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Wstęp na nie jest bezpłatny.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości