Reklama

Partia Razem składa doniesienie do prokuratury. Czy finansowane przez sejmik bilbordy to element kampanii wyborczej?

04/10/2018 16:42

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu partii Razem złożyła w czwartek do wrocławskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez samorządowców z Dolnego Śląska. Chodzi kampanię bilbordową stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna, która w ocenie partii Razem swoją formą i treścią jest zbliżona do materiałów promocyjnych KWW Bezpartyjni Samorządowcy.

Działacze partii Razem wyliczają, że stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna w lutym tego roku otrzymało pieniądze z budżetu województwa dolnośląskiego 600 tys. złotych. – Jedyną działalnością tego stowarzyszenia jest przeprowadzenie kampanii polegające na rozwieszeniu bilbordów z hasłem „partyjny, czy bezpartyjny samorząd”. Bilbordów, które łudząco przypominają materiały kampanijne komitetu Bezpartyjni Samorządowcy – mówi Dziemianowicz-Bąk .


Członkowie partii Razem zauważają, że część radnych wojewódzkich, którzy głosowali za powołaniem stowarzyszenia , to dziś kandydaci komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. – Podejrzewamy, że głosowanie tych osób i decyzja o tym, żeby takie pieniądze przeznaczyć, na t ę kampanię było pewnym rodzajem prowadzenia kampanii ze środków budżetowych samorządu – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk .

Reklama

Razem chce, by wrocławska prokuratura zbadała sprawę pod kątem przepisów o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.



Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprzecza, jakoby działalność stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna miała promować jakikolwiek komitet wyborczy. – Stowarzyszenie zostało założone przez różne samorządy i jego celem jest edukacja oraz informowanie mieszkańców o roli organów samorządowych – tłumaczy Michał Nowakowski . – To nie jest stowarzyszenie, które tworzą osoby prywatne. Pieniądze publiczne przekazane na ten cel pozostają w obiegu publicznym. Działalność tego stowarzyszenia jest bardzo wartościowa, ponieważ do tej pory jeszcze nikt w takiej skali nie promował działalności samorządu terytorialnego – wyjaśnia rzecznik.

Reklama

Nowakowski twierdzi też, że nieprawdą jest mówienie o kampanii jako jedynej aktywności stowarzyszenia. – To tylko jedna z form promocji. Stowarzyszenie prowadzi działalność internetową, przeprowadza ankiety i badania na temat działalności samorządu. Planowana jest też konferencja poświęcona istocie samorządu – wylicza i dodaje, że finanse stowarzyszenia będą podlegały szczegółowej kontroli, takiej samej jak w przypadku innych podmiotów publicznych.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości