Reklama

Pracownicy obawiają się o przyszłość Wrocławskiego Teatru Pantomimy

08/01/2020 17:54

– Urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego wycofał się z dofinansowania Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego – twierdzą pracownicy teatru. – Nie ma powodów do obaw – mówi z kolei Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego. Jaka przyszłość czeka tę instytucję kultury?

W rozesłanym do mediów stanowisku pracowników teatru można przeczytać, że ustawowym obowiązkiem organizatora Wrocławskiego Teatru Pantomimy jest zapewnienie środków na działalność artystyczną podległej mu instytucji kultury. – Po wycofaniu dotacji przez urząd marszałkowski w kwocie 4 mln zł z Narodowego Forum Muzyki, organizator obiecał, że na działalność bieżącą Wrocławskiego Teatru Pantomimy przeznaczy kwotę 600 tys. złotych – twierdzą pracownicy. I dodają, że mimo wielokrotnych publicznych wypowiedzi organizatora i przyznania, że sytuacja finansowa WTP jest katastrofalna – zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o nie przyznaniu dodatkowych środków na zwiększenie dotacji podmiotowej dla wrocławskiego teatru.


– Czy obiecywany wzrost dotacji był tylko demagogią mającą na celu wyciszenie informacji o planowanej likwidacji teatru? – pytają pracownicy. I dodają, że urząd marszałkowski argumentuje swoją decyzję przeniesieniem tych środków do utworzonej rezerwy budżetowej w wysokości 6 mln złotych, które przeznaczone mają być na podwyżki dla wszystkich pracowników kultury instytucji marszałkowskich.

Reklama

– Tym samym Wrocławski Teatr Pantomimy nie otrzyma środków na prowadzenie działalności artystycznej w obiecanej, zwiększonej kwocie. Rosnące koszty, w tym m.in. wynajmu sceny, i nasz budżet pozostający na tym samym poziomie od lat – są do nas realnym zagrożeniem. Czy radni urzędu marszałkowskiego nie mają tej świadomości? – pyta zespół teatru.


Zdaniem pracowników Pantomimy urząd marszałkowski nie miał na celu realnego wzrostu działalności artystycznej Wrocławskiego tej instytucji kultury, w tym „m.in. tworzenia i upowszechniania spektakli teatralnych, które to są podstawowym zadaniem wrocławskiej pantomimy w nadanym przez sejmik województwa dolnośląskiego statucie”.

Reklama

– Decyzja naszego organizatora jest dla nas w efekcie paraliżem działalności artystycznej i publicznym poniżeniem zarówno pracowników teatru, jak i naszej publiczności – podkreślają osoby zatrudnione w teatrze. Pracownicy obawiają się, że ta decyzja zablokuje powołanie wyłonionego w konkursie nowego dyrektora WTP. – Zaraz po przeprowadzeniu i rozstrzygnięciu konkursu, urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego wycofuje się z obiecanego zwiększenia budżetu. Jest to rzecz bez precedensu – podkreślają. 

W związku z tym zwrócili się z prośbą do zarządu i radnych sejmiku województwa dolnośląskiego o uzasadnienie „tej niezrozumiałej, skandalicznej i upokarzającej dla nas decyzji”. Liczą też na ponowne rozważenie wysokości budżetu przyznanego dla Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

– Wierzymy w to, że kultura jest naszym wspólnym dobrem i zarówno nam, jak i radnym sejmiku województwa dolnośląskiego zależy na tym, aby Wrocławski Teatr Pantomimy był nadal jedną z wizytówek kulturalnych naszego regionu – można przeczytać w oświadczeniu pracowników.


Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka, podkreśla, że Teatr Pantomimy jest bardzo ważną instytucją kultury na mapie Dolnego Śląska i wymaga szczególnego wsparcia. – Dlatego zarząd województwa, konstruując budżet dolnośląskiej kultury na rok 2020, zaplanował dla Teatru Pantomimy większą kwotę niż w budżecie w roku 2019, czy w latach wcześniejszych – powiedział rzecznik. I wyjaśnia, że  pod koniec 2019 roku sejmik województwa uchwalił utworzenie w budżecie na kulturę, rezerwy finansowej w wysokości 6 mln zł. Są to pieniądze, które będą wykorzystane na działalność dolnośląskich instytucji kultury.

Reklama

Rezerwa finansowa została utworzona w oparciu o środki z budżetów niektórych instytucji kultury, w tym m.in. Teatru Pantomimy. – Dlatego obecnie zagwarantowany budżet dla Pantomimy wynosi 2,3 mln zł, co jest i tak dla teatru budżetem wyższym niż w latach ubiegłych – tłumaczy Nowakowski.


– Natomiast – zgodnie z deklaracjami – budżet na poziomie 2,9 mln zł dla Teatru Pantomimy w roku 2020 będzie realizowany. Nie ma w tej kwestii powodu do obaw – zapewnia rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego. 

Reklama

CZYTAJ TEŻ: "CO SŁOWO UKAZAĆ SIĘ LĘKA". PRZEPIĘKNY HOŁD DLA HENRYKA TOMASZEWSKIEGO [RECENZJA]

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości