Reklama

Ależ gratka! Nocny przejazd zabytkowych tramwajów historyczną trasą

20/08/2020 22:43

Miłośnicy historii Wrocławia i komunikacji miejskiej będą mieli niecodzienną okazję wzięcia udziału w nocnym przejeździe trzech zabytkowych tramwajów. Pojadą one historyczną trasą linii „1”, śladami pierwszego kursu tramwaju w powojennym Wrocławiu, który miał miejsce 22 sierpnia 1945 roku. Na pokładzie pojazdów znajdzie się 80 pasażerów. W piątek premierę będzie miał też film poświęcony temu historycznemu wydarzeniu.

– Wyjedziemy z zajezdni Ołbin i przez Nadodrze oraz plac Grunwaldzki – który wtedy był morzem ruin – pojedziemy w kierunku Biskupina – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – W każdym z tramwajów będą przewodnicy, będziemy zatrzymywać się w różnych miejscach Wrocławia i postaramy się przenieść w wyobraźni do świata sprzed 75 lat – podkreśla. Ma w tym pomóc gazeta „Jedziemy”, w której uczestnicy wydarzenia będą mogli przeczytać, jak wyglądały początki miejskiej komunikacji we Wrocławiu.


– Stworzyliśmy zestaw tramwajów, który na torach pokaże historię wrocławskiej komunikacji szynowej – mówi Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. I dodaje, że na początku w trasę ruszy historyczny pojazd, który ma nawet ślady po kulach. – W czasie remontu ich nie usuwaliśmy – to tramwaj niemiecki jeszcze Linke-Hofmann, który Polacy wykorzystali do pierwszego przejazdu – opowiada ekspert.

Reklama

Następny pojedzie Konstal, będący – jak wyjaśnia Kołodziejczyk – pierwszą polską konstrukcją, a na końcu – wrocławska 102. – To pierwszy tramwaj szybkobieżny, który wprowadził rewolucję na szynach w mieście – tłumaczy przedstawiciel Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.


Tramwaje o północy z 21 na 22 sierpnia dojadą do Hali Stulecia, gdzie uczestników wydarzenia czeka nocne zwiedzenie tego obiektu w ciemnościach.


– Hala była i wciąż jest jednym z symboli Wrocławia – mówi Magdalena Piasecka, prezes Hali Stulecia. I dodaje, że w 1945 rok była ona mocno zniszczona, ale  została szybko odbudowana z myślą o Wystawie Ziem Odzyskanych. – Pokazujemy to w naszym Visitor Centre, gdzie przestrzeń dawnego Centrum Poznawczego została przeprojektowana tak, by zwiedzanie było jeszcze ciekawsze. Postawiliśmy na multimedia i interakcję – powiedziała Piasecka.

Reklama

Więcej o historii wrocławskiej komunikacji miejskiej będzie można się dowiedzieć za sprawą Centrum Historii Zajezdnia. – Przez cały rok będziemy pokazywać wrocławianom nie tylko, jak rozpoczęła działalność komunikacja miejska we Wrocławiu, ale w ogóle, jak „ruszał Wrocław” – zapowiada Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. I dodaje, że w planach jest cykl wydarzeń w ramach projektu „Wrocław od nowa”. – Szukamy pionierów Wrocławia – ludzi, którzy odbudowywali i uruchamiali Wrocław i jego instytucje – powiedział Mutor.


W piątek Centrum Historii Zajezdnia opublikuje w internecie film pokazujący, jak wyglądał pierwszy przejazd tramwaju linii „1”. O miejskiej komunikacji miejskiej opowiadają historycy, miłośnicy komunikacji miejskiej i wrocławscy przewodnicy.


mh/materiały prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości