Reklama

Atak zimy we Wrocławiu. A gdzie są pługi?

01/04/2022 10:38

Choć do Wrocławia wróciła zima, tylko firma - FB Serwis, odpowiająca za odśnieżanie na Krzykach i Starym Mieście - pracuje zgodnie z planem. Alba informuje, że dziś jej pługi wyjechały na ulice Wrocławia ostatni raz, a trzeci wykonawca, z którym według zapewnień urzędników miasto podpisało umowę na odśnieżanie Psiego Pola i Fabrycznej, nic nie wie, że ma uruchamiać pługi.

Atak zimy we Wrocławiu zapowiadany był już od kilku dni. Tym razem zaskoczył jednak nie tylko drogowców, ale i urzędników. Na dodatek na piątkowym śniegu się nie skończy, bo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już ostrzega, że przez całą niedzielę we Wrocławiu możemy spodziewać się oblodzenia. Ulice i chodniki będą bardzo śliskie. Tymczasem nic nie wskazuje na to, by w dużej części miasta pojawiły się pługi i piaskarki.


Umowy na odśnieżanie Wrocławia z zewnętrznymi firmami obowiązywały tylko do końca marca. W podzielonym na pięć części Wrocławiu pracowały firmy FB Serwis Wrocław i WPO Alba.

Reklama

Dorota Witkowska, rzeczniczka Ekosystemu - miejskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za czystość na ulicach i odśnieżanie - przekonuje, że zostały podpisane nowe umowy na pierwsze dwa tygodnie kwietnia. Walką ze śniegiem i lodem mają się zająć FB Serwis (ma działać na Krzykach i Starym Mieście), Alba (teraz ma przypaść jej tylko Śródmieście) oraz konsorcjum 5 firm z Eneris i Chemeko System na czele (mają odpowiadać za Fabryczną i Psie Pole).

- Alba ma nową umowę od 1 do 14 kwietnia na odśnieżanie w Śródmieściu, a dla Fabrycznej i Psiego Pola zawarliśmy na dwa pierwsze tygodnie kwietnia umowę z konsorcjum firm m.in. Eneris i Chemeko. FB Serwis pracuje jak dotychczas w rejonie Krzyków i Starego Miasta. Od godz. 2 w nocy wszyscy wykonawcy wyjechali na swoje rejony - podtrzymuje rzeczniczka Ekosystemu Dorota Witkowska.


Jednak tylko dyspozytor FB Serwis przyznaje, że pługi tej firmy będą pracowały w najbliższych dniach tak jak dotychczas. Pozostałe firmy nic nie wiedzą o tym, że mają odśnieżać ulice Wrocławia. Od dyspozytora Alby usłuszeliśmy, że nowej umowy nie ma, a pługi tej firmy jeżdżą jeszcze tylko dzisiaj. Przedstawicielki wskazanego przez Ekosystem konsorcjum Eneris-Chemeko System są zaskoczone pytaniem o odśnieżanie i twierdzą, że... nie zajmują się tym.

Reklama

Zgodnie z nowymi umowami wykonawcy muszą być przygotowani tak, aby w każdej chwili mogły wyjechać co najmniej 4 pługi na każdy z pięciu rejonów. Informacji o zmianie wykonawcy dla Psiego Pola i Fabrycznej ani numeru do dyspozytora Eneris-Chemeko System na stronie Ekosystemu nie ma.


Po publikacji tekstu rzecznik prasowy firmy Eneris Janusz Kamiński wyjaśniał zamieszanie związane z informacjami przekazanymi przez pracownice konsorcjum firm, nazywając sytuację nieporozumieniem.


- Od północy 1 kwietnia 2022 r. Eneris wraz z konsorcjum przejął obsługę całorocznego utrzymania czystości i porządku na terenach miejskich w sektorach nr IV - Fabryczna oraz nr V - Psie Pole. Umowa nakłada na nas również obowiązek odśnieżania dróg do 14 kwietnia 2022 r. - zapewnił Kamiński. - W związku z sytuacją pogodową - od godz. 2 skierowaliśmy do działań jednostki wymagane przez umowę z miastem. Do godzin porannych wszystkie obsługiwane przez nas drogi zostały zabezpieczone. Działania zakończyliśmy około godziny 11:00 - przekazał Janusz Kamiński.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości