Reklama

Autobusy Kolei Dolnośląskich. To doraźna odpowiedź na wykluczenie komunikacyjne

09/03/2023 10:18

Trzy nowe połączenia - tam, gdzie jeszcze nie zostały zrewitalizowane linie kolejowe - otworzą Koleje Dolnośląskie. Dzięki temu mieszkańcy obszarów najbardziej wykluczonych komunikacyjne zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do pracy czy szkoły w odleglejszych miejscowościach.

O otwieraniu nowych połączeń autobusowych poinformowali w czwartek, 9 marca, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Kolei Dolnośląskich. Autobusy Kolei Dolnośląskich będą kursowały tam, gdzie nie jeżdżą pociągi, a konieczne jest umożliwienie mieszkańcom dostępu do komunikacji publicznej. Od 1 września ruszą trzy nowe linie:



z Legnicy przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry,
z Chocianowa przez Przemków i Radwanice do Głogowa,
z Sycowa do Oleśnicy.

- Rozszerzamy siatkę połączeń komunikacji autobusowej, ściśle zintegrowanej z połączeniami kolejowymi naszego regionalnego przewoźnika. Dla mieszkańców będzie to ułatwienie w codziennej komunikacji, w drodze do miejsc pracy czy szkoły. Rozwój dostępności transportowej jest priorytetem dla samorządu województwa  – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

Wszystkie połączenia będą zintegrowane z rozkładami jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich oraz Polregio. Na trasach będą jeździć autobusy w rozpoznawalnych, żółto-białych barwach przewoźnika. Będzie obowiązywał jeden bilet na pociąg i autobus. 


- Pierwsze takie połączenie autobusowe pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim okazało się sukcesem. Skorzystało z niego już ponad 31 tysięcy osób. Dzięki uruchomieniu następnych takich połączeń, do sieci połączeń włączymy miejscowości, w których żyje 55 tys. Dolnoślązaków, realizując tym samym konsekwentnie nasz plan walki z wykluczeniem komunikacyjnym  – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej.

Reklama

Autobusy KD jeżdżą od pół roku pomiędzy Kłodzkiem Miasto a Stroniem Śląskim przez Lądek Zdrój. Dzięki wrocławianin może na jednym bilecie dojechać ze stolicy Dolnego Śląska do Stronia.


- Jest to rewelacyjne rozwiązanie i polecam innym samorządom, żeby spróbowały – opowiada o projekcie Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego. – Ta komunikacja naprawdę zastępuje pociągi i rozwiązuje problemy związane z wykluczeniem komunikacyjnym. Linia została uruchomiona we wrześniu 2022 roku jako pierwsza w Polsce w takiej formie.

Reklama

Dwa byłe miasta wojewódzkie zyskają bezpośrednie połączenie


Połączenie przez Złotoryję i Lwówek Śląski spowoduje, że kolejne dwie stolice powiatów zostaną włączone do siatki połączeń kolejowych. Dodatkowo mieszkańcy Legnicy i Jeleniej Góry uzyskają bezpośrednie połączenie „kolejowe” pomiędzy tymi miastami.


- Koleje Dolnośląskie jeszcze w XXI wieku realizowały połączenia do Lwówka Śląskiego i widzimy, jak wielka jest potrzeba, by mieszkańcom tej miejscowości udostępnić możliwość dojazdu na jednym bilecie np. do Wrocławia. Cieszę się, że wracamy do Lwówka, cieszę się też, że otwieramy się na nowe kierunki – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Reklama

Urząd marszałkowski będzie zachęcał do współpracy samorządy gminne i powiatowe, na których terenie będą odbywały się połączenia. Samorząd województwa jest gotowy ponieść 50 procent kosztów tych połączeń, drugą część miałyby płacić samorządy lokalne.


k

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości