Reklama

Tu mają trafiać ludzkie prochy. Wrocławianie zaskoczeni wyglądem "Ogródka Pamięci"


Pierwszy Ogródek Pamięci na cmentarzu we Wrocławiu ma formę ceglanego okręgu o powierzchni 10 mkw., którego wnętrze wypełnia ziemia. Będzie tam można chować urny nadające się do kompostowania. Mieszkańcy krytykują nie tyle sam pomysł, co jego wykonanie.


Od 19 marca na cmentarzu na Pawłowicach otworzony zostanie Ogródek Pamięci – pierwsza tego typu miejsce we Wrocławiu. To specjalnie zaprojektowana, kameralna przestrzeń przeznaczona do pochówku w urnach biodegradowalnych.

W tej części nekropolii możliwe będzie składanie urn wykonanych wyłącznie z materiałów ulegających naturalnemu rozkładowi, pozbawionych elementów nienadających się do kompostowania. Na zewnętrznej stronie murku otaczającego miejsce pochówku będzie można umieścić niewielką metalową tabliczkę – wielkości jednej cegły – z inskrypcją upamiętniającą osobę zmarłą.

Reklama

– Z czasem, gdy urna ulegnie naturalnemu rozkładowi, w tym samym miejscu będzie można złożyć kolejną. Zewnętrzna część tej przestrzeni zostanie obsadzona roślinami rabatowymi, dzięki czemu przestrzeń ta będzie miała spokojny, zielony charakter sprzyjający zadumie i pamięci o bliskich – mówi Anna Ciesłowska, dyrektorka Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

Podobne miejsca istnieją już w innych miejscach w Polsce, jednak jak zwracają uwagę mieszkańcy, wrocławski ogródek znacznie odbiega od nich standardem. 

Reklama

"Wygląda jak palenisko na ośrodku wypoczynkowym", "Jakieś jaja, kto chciałby spocząć na wieczność w kociej kuwecie", "Równie dobrze to może być bio śmietnik, gdzie ludzie zaczną wrzucać stare rośliny", "Wygląda jak piaskownica..." - komentują internauci. 

Koszt miejsca w Ogródku Pamięci wynosi 500 zł.

Poza tym nowe kolumbaria powstały również na innych wrocławskich cmentarzach komunalnych. Na cmentarzu na Osobowicach, przy polu 24 w pobliżu głównego wejścia, przygotowano pięć modułów z 224 niszami, z których każda pozwala na złożenie do czterech urn.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/03/2026 14:28
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Qutass 2026-03-09 16:09:13

    Hmm świetne miejsce na grill, choć trochę przypomina kształtem nieckę fontanny. Ale kompletnie nie przypomina miejsca na wieczny spoczynek. Amen

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Forest 2026-03-09 21:48:23

    Przykre że w tym kraju, nawet zdechnąć nie można tak jak się chce. Komu przeszkadza gdybym tak prochy dziadka czy babci rozsypał np. w lesie, lub morzu. Czy nie jest to przypadkiem następny skok na kasę? Osobiście nie mam nic przeciwko żeby moje prochy rozsypano nawet na łące czy w parku, ale wyczuwam tu znów poważne problemy ze strony "władzy" tak ja by nie mieli ważniejszych spraw do roboty dla narodu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości