Reklama

Innowacyjna terapia onkologiczna będzie refundowana od września

23/08/2021 19:00

Innowacyjna terapia onkologiczna, nad którą pracowali naukowcy z Wrocławia, to szansa dla osób chorych na przewlekłe i agresywne nowotwory. Do tej pory była terapią komercyjną i bardzo drogą. Od września będzie jednak refundowana.

Terapia CAR-T jest oparta na wykorzystaniu własnej odporności pacjenta do walki z nowotworem. Kluczowym elementem są w niej komórki układu odpornościowego – leukocyty, w tym limfocyty T, które w warunkach laboratoryjnych zostają zaprogramowane tak, rozpoznawać i niszczyć komórki nowotworu.


Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na badania nad tą, obecnie najbardziej nowoczesną technologicznie, terapią onkologiczną otrzymali 15 mln zł grantu z Agencji Badań Medycznych (pisaliśmy o tym tutaj).

Reklama

Wytwarzane przez badaczy z Wrocławia akademickie komórki CAR-T miały pozwolić znacząco obniżyć koszty terapii. Te oferowane przez firmy farmaceutyczne są bowiem bardzo drogie i jak dotąd nie były refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Od 1 września ma się to jednak zmienić. Minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował bowiem 17 sierpnia 2021 r. pozytywną decyzję refundacyjną dla terapii CAR-T. Będzie mogła ona być stosowana w przypadkach opornej i nawrotowej ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci i u dorosłych do 25. roku życia.

Reklama

Oznacza to, że wszyscy pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” USK we Wrocławiu – która jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce, certyfikowanym do stosowania terapii CAR-T w tych wyszczególnionych przez ministra przypadkach – będą mogli tę terapię otrzymać.


Dotychczas w przypadku dzieci, leczonych w klinice „Przylądek Nadziei”, potrzebujących terapii CAR-T jedynym rozwiązaniem było uruchomienie zbiórek i zakup komercyjny produktu. W ten sposób w klinice USK terapię CAR-T udało się zastosować u dziewięciorga dzieci.

Reklama

– Pierwszy pacjent Kliniki Przylądek Nadziei USK otrzymał komórki CAR-T 3 marca 2020 roku – mówi prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. – Dzięki terapii udało się u niego uzyskać wreszcie, po 7 latach od rozpoczęcia leczenia bardzo opornej białaczki, ujemną chorobę resztkową. Po kilkunastu miesiącach od podania komórek CAR-T są one ciągle obecne w organizmie małego pacjenta i działają – podkreśla.



Wszyscy mali pacjenci, u których zastosowano terapię CAR-T czują się dobrze. Jak mówi prof. Kałwak, większość z nich mogła wrócić do domów w krótkim czasie po zabiegu.

Reklama

– Obserwowana w naszej praktyce klinicznej skuteczność CAR-T budzi nadzieję i daje szansę na pokonanie wyjątkowo trudnego przeciwnika, jakim jest oporna lub nawrotowa ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B, tam, gdzie tej szansy jeszcze niedawno nie było. Jestem niezmiernie szczęśliwy, bo terapia CAR-T będzie dostępna dla każdego naszego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do tego leczenia – dodaje prof. Kałwak.


Karolina Stachera

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości