Reklama

Jarmarki, koncerty i wystawy [PRZEGLĄD WEEKENDOWYCH WYDARZEŃ]

20/12/2019 14:45

Świąteczny Jarmark Food Trucków na placu Nowy Targ, wielokulturowy jarmark w Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju, a także wielka wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, nazywanego śląskim Rembrandtem. Przedstawiamy przegląd weekendowych wydarzeń.

Od piątku, przez weekend, na placu Nowy Targ znów pojawiły się food trucki z całej Polski. W ogrzewanej hali namiotowej, przy akompaniamencie świątecznej muzyki, będzie można skosztować potraw z czterech stron świata i napić się grzańca. Podczas trwania Jarmarku będą się tam odbywały konkursy i warsztaty. Organizatorzy wydarzenia przygotowali także atrakcje dla dzieci.


W oczekiwaniu na festiwal "Szanty we Wrocławiu 2020" w Starym Klasztorze odbędzie się muzyczne spotkanie z jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny szantowej. W piątek, 20 grudnia o godz. 20 w Sali Gotyckiej, zagrają Ryczące Dwudziestki, czyli tradycyjny męski kwintet, który jako instrumentalno-wokalny kwartet zaprasza wszystkich na wspólny rejs przez rozbujane wody piosenki żeglarskiej. .Nie zabraknie romantycznych ballad jak i energetycznych piosenek autorskich - wszystko w nurcie folk i opakowane marzeniami o dalekich podróżach po kres horyzontu. Bilety w cenie 40 i 60 zł można kupować w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.goingapp.pl, www.empikbilety.pl, www.biletyna.pl.

Reklama

O godz. 19 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego wystawiona zostanie „Ostatnia taśma”,  spektakl Alessandra Curtiego, który narodził się z fascynacji twórców beckettowską architekturą ciszy. – W naszej pracy zakładamy, że dźwięk jest wehikułem pamięci, a przez to wehikułem czasu. „Ostatnia taśma” pozwala nam sprawdzić i uwydatnić przekonanie, że teatr także jest maszyną czasu. W jej centrum zawsze pozostaną cisza lub jej sceniczna namiastka, jaką jest pauza – podkreślają twórcy.  Bilety, w cenie 20 i 30 zł, można kupować za pośrednictwem strony internetowej.


O godz. 19:30 w Kinie Nowe Horyzonty, w ramach cyklu DKF Politechnika, pokazany zostanie „Thelma”, thriller Joachima Triera ("Głośniej od bomb", "Oslo, 31 sierpnia", "Reprise. Od początku raz jeszcze"). To opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Jak pisze ThePost, "Thelma" to „fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King”. Co ma dzisiaj do powiedzenia tzw. kino coming-of-age? Jak radzi sobie z portretowaniem współczesnej rzeczywistości i nas samych? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy dyskusji, która odbędzie się po filmie. Bilety na film, w cenie 10 i 12 zł, można kupować w kasach i na stronie internetowej kina.

Reklama

W piątek o godz. 17 we wrocławskiej Galerii OK, ART. (ul. Jedności Narodowej 73), rozpocznie się ekspozycja wystawy jednego z najbardziej wyrazistych i uznanych dolnośląskich artystów wizualnych młodego pokolenia, Miłosza Flisa. Na wystawie pt. „Śpimy spokojnie”. po raz pierwszy zostanie zaprezentowany najnowszy cykl malarski Flisa, a także realizacje rzeźbiarskie. Kuratorką wystawy jest dr Agata Szuba.


Miłosz Flis urodził się w 1986 w Lublinie. W latach 2007-2012 studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni Prof. Janusza Kucharskiego. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Le Beffroi Montrouge. Posługuje się rzeźbą, malarstwem i instalacją . Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Współtworzy Wykwitex.

Reklama

W sobotę, o godz. 12, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbędzie się wykład Agaty Stasińskiej w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje” zatytułowany „Wybitne przedstawienia Bożego Narodzenia w sztuce gotyckiej”. W oparciu o znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu dzieła śląskiej sztuki średniowiecznej prześledzona zostanie ewolucja ikonografii sceny Bożego Narodzenia. Słuchacze będą mieli okazję poznać genezę omawianych wariantów bożonarodzeniowych przedstawień oraz zapoznać się z najciekawszymi wyobrażeniami tej sceny spoza muzealnej kolekcji. Wstęp wolny.


W trakcie Świątecznego Jarmarku rzemieślnicy-cudzoziemcy i Polacy zaprezentują swoje wyroby takie jak ręcznie robione słodycze, ozdoby choinkowe, wianki świąteczne, decoupage, czy ukraińskie przysmaki. Dodatkowo, na gości czekać będą warsztaty, kącik dla dzieci, strefa zdjęć i animacje piaskowe.

Reklama

O godz. 15, również w Muzeum Narodowym, odbędzie się wykład Barbary Andruszkiewicz towarzyszący wystawie „Wyrzeźbiony Wrocław” zatytułowany „50 twarzy Schulza”. Prelegentka przybliży postać niezwykle płodnego wrocławskiego artysty Paula Schulza (1875 – 1945), autora kilkuset portretów, a także licznych aktów, pomników i nagrobków. Wychowanek Académie Julian, uczeń Christiana Behrensa, ale także Auguste’a Rodina, uhonorowaniem w 1907 r. przez samego cesarza rozpoczął błyskotliwą, trwającą prawie czterdzieści lat karierę…
Tytuł wykładu nawiązuje do wydanego przez niego katalogu „50 Köpfe von Paul Schulz” z pięćdziesięcioma portretami jego autorstwa. Wstęp wolny.


W niedzielę o godz. 11 wykład Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności” zatytułowany „Sztuka medytacji. Mark Rothko”. – W trakcie wykładu przedstawiony zostanie niezwykły proces twórczy artysty, o którym można powiedzieć, że malował na sposób medytacyjny, gdyż zanim podjął decyzję, jakie pociągnięcie pędzlem wykonać, długo kontemplował malowaną powierzchnię – podkreślają organizatorzy wykładu. Wstęp z biletem za 5 zł. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można rezerwować w kasie Pawilonu Czterech Kopuł, telefonicznie pod numerem: +48 71 712 71 89, mailowo: [email protected].

Reklama

Od 22 grudnia w Pawilonie Czterech Kopuł będzie można oglądać wielką wystawę monograficzną Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, nazywanego śląskim Rembrandtem. Po raz pierwszy w jednym miejscu dostępny będzie ogromny wybór dzieł śląskiego mistrza. Wypożyczono je m.in. z licznych kościołów, klasztorów oraz kolekcji muzealnych.


W dniach 20-22 grudnia uczestnicy Gwiazdki z Centrum Korona będą dekorować tea light’y oraz tworzyć wianki bożonarodzeniowe, ozdoby na choinkę i pudełka na prezenty. W piątek, od godz. 16 do 19, odbędą się warsztaty tworzenia wianków świątecznych, a w sobotę, między 12 a 14:30 – tworzenia drewnianych i papierowych ozdób na choinkę. Między 15:30 a 18 odbędą się warsztaty tworzenia stroików skandynawskich. Na niedzielę, między 12 a 14, zaplanowano warsztaty tworzenia pudełek na prezenty, a między 15 a 17 – tworzenia wianków świątecznych. Wstęp wolny.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości