Reklama

Lody podrożały, bo teraz musisz zapłacić podatek za kubeczek

15/03/2024 11:08

Wrocławskie lodziarnie zaczynają nowy sezon. W tym roku ich klientów czeka niemiła niespodzianka. Ci, którzy zamówią lody w kubeczku, a nie w wafelku, do ceny lodów będą musieli dopłacić kilkadziesiąt groszy. To tzw. podatek od plastiku, obowiązujący od początku tego roku.

Polska musiała dostosować się do ograniczeń unijnych w sprawie wykorzystywania tworzyw sztucznych, dlatego teraz za opakowanie wykonane z plastiku trzeba dopłacić specjalną opłatę, tzw. podatek od plastiku. Właściciele lodziarni muszą też prowadzić dokumentację i skrupulatnie liczyć kubeczki, w których sprzedają lody.


- Przepisy weszły na początku stycznia tego roku, ale ewidencję musieliśmy prowadzić już w roku ubiegłym. Za kubek na lody trzeba zapłacić dodatkowe 30 groszy. Kubeczki są papierowe, ale mają powłokę z tworzywa sztucznego i nadruk, dlatego ustawodawca nie uznaje ich jako eko. Ta powłoka jest niezbędna, żeby kubki nie przemakały - tłumaczy nam Aleksandra Trębska, menedżer sprzedaży w lodziarni Polish Lody. W tym roku porcji lodów kosztuje tu 8 zł, dwie gałki - 15 zł, trzy - 20 zł, a cztery - 25 zł. Plus kubeczek.

Reklama

W lodziarni Słodka Przystań w Porcie Popowice cena gałki waha się w tym roku od 8,50 do 9,50 zł w zależności od smaku. Kubeczek kosztuje dodatkowo 50 groszy.


Opłaty za kubeczek nie trafiają do kieszeni przedsiębiorców. Pieniądze muszą oddać państwu.


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości