Reklama

Marszałek województwa dostał wotum zaufania także od części opozycji [WIDEO]

24/06/2021 15:14

Zarząd województwa dolnośląskiego z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele otrzymał w czwartek wotum zaufania. Marszałka poparła nie tylko koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych i Samorządowców, ale też opozycyjne kluby Nowoczesna Plus i Bezpartyjni Samorządowcy.

26 za, 8 przeciw – to wynik głosowań w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium zarządowi województwa dolnośląskiego. Losy tego głosowania jeszcze jakiś czas temu nie były przesądzone, bo na początku tego roku koalicji PiS z Bezpartyjnymi utraciła większość w sejmiku.


Marszałek Cezary Przybylski już w czwartek rano był przekonany, że otrzyma wotum zaufania i absolutorium. Zarząd województwa podczas specjalnej konferencji prasowej pochwalił się też ostatnim sukcesem negocjacyjnym i zwiększeniem puli środków unijnych, o które rządzący spierali się z opozycją w sejmiku.

Reklama

Klub Nowoczesna Plus swoje głosowanie w sprawie wotum uzależniał od efektu rozmów z marszałkiem Przybylskim. Formacja ta w ostatnim czasie uzyskała jasną deklarację współpracy ze strony zarządu i ostatecznie poparła wotum. Chodziło przede wszystkim o transparentny i równomierny podział środków dla poszczególnych gmin i powiatów Dolnego Śląska, ale też kwestie programów zdrowotnych czy ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży.



Co ciekawe za wotum zaufania dla zarządu zagłosował też cały klub Bezpartyjnych Samorządowców, czyli czterech radnych, którzy wyszli z koalicji rządzącej na Dolnym Śląsku. – Abstrahując od sporu z częścią naszych kolegów, który się pojawił w tym roku i dotyczył środków europejskich, to obiektywnie budżet zeszłoroczny został zrealizowany mimo dużych trudności. Uważam, że w zeszłym roku samorząd województwa, zarząd województwa i koalicja rządząca dały sobie radę z wyzwaniem, które było jednym z najtrudniejszych w ciągu kilkunastu ostatnich lat, albo nawet od początku istnienia samorządu województwa, którym była pandemia – komentował Patryk Wild, przewodniczący Bezpartyjnych Samorządowców.

Reklama

Przeciwni udzielenia wotum byli jedynie radni Koalicji Obywatelskiej. – Koalicja Obywatelska nie ma żadnego zaufania do zarządu PiS-u i ten zarząd nie dostanie od nas głosów za – zapowiedział tuż przed głosowaniem Marek Łapiński , który przekonywał, że zarząd województwa nieefektywnie realizował założenia budżetowe . – Właściwie żadne inwestycje nie są oddawane, nie są w sposób zdecydowany, szybki i skuteczny realizowane – tłumaczył.


Z takim twierdzeniem nie zgadzali się członkowie koalicji rządzącej. Piotr Karwan z PiS wymieniał, że w ostatnim roku zarząd miał sporo sukcesów m.in. związanych z kontynuacją rozwoju kolei regionalnej, kwestiach związanych ze służbą zdrowia i walką z epidemią koronawirusa czy inwestycją na Polanie Jakuszyckiej.

Reklama

Marszałek Cezary Przybylski po głosowaniu nad wotum zaufania podziękował radnych za poparcie i zadeklarował chęć współpracy niezależnie od barw politycznych. – To, co wspólnie ustaliliśmy, będę starał się realizować. Nie jest też tak, że zarząd i koalicja nie wsłuchuje się w słowa radnych, także radnych opozycji, ale jeżeli jest do poprawienia coś, co będzie mieszkańcom Dolnego Śląska służyć, to będziemy to robić – zadeklarował marszałek.


W czwartek poza wotum zaufania, sejmik przyjął też absolutorium czyli rozliczenie z wykonania budżetu w 2020 roku.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości