W setną rocznicę utworzenia polskiej policji na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu została odsłonięta tablica upamiętniająca patrona KWP - komisarza Józefa Biniasia. Uroczystościom przewodniczył nadinsp. Tomasz Trawiński.
W uroczystościach udział wzięli wojewoda dolnośląski - Paweł Hreniak, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu - Andrzej Drogoń, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak oraz kadra kierownicza dolnośląskiej policji i przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Oprócz odsłonięcia tablicy, w holu głównym komendy przygotowana została wystawa poświęcona sylwetce kom. Józefa Biniasia.
Po części oficjalnej zaproszeni goście obejrzeli historyczno-edukacujny spektakl "Służba", który został wystawiony przez aktorów Amatorskiej Sceny Policyjnej "Na Posterunku". Przedstawienie opowiadało o roli policji na przestrzeni lat oraz historii tej formacji. Po występie teatralnym koncert dała orkiestra dolnośląskiej policji.
Komisarz Józef Biniaś (1888-1940) był powstańcem wielkopolskim i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Został zamordowany podczas drugiej wojny światowej, w siedzibie NKWD w Kalininie (dzisiejszy Twer). Spoczywa na cmentarzu wojskowym w Miednoje.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze