Reklama

Ogłoszono wyniki konkursu „Dworzec Roku 2021”. Wśród nagrodzonych Wrocław Główny

24/11/2021 17:37

W środę, 24 listopada, ogłoszono laureatów czwartej edycji konkursu „Dworzec Roku”. Tym razem uznanie internautów zdobył Wrocław Główny. Organizatorzy tej inicjatywy podkreślają, że to "ważny węzeł kolejowy historycznej stolicy Dolnego Śląska".

Konkurs „Dworzec Roku” to organizowana przez dwie fundacje – Grupy PKP i ProKolej – inicjatywa, której celem jest promowanie pozytywnego oblicza kolei.  Nagrodę publiczności zdobył w tym roku Wrocław Główny, a nagrodę główną jury przyznano stacji w Oświęcimiu.

– Tegoroczni laureaci to przykład na to, że w naszym konkursie może zwyciężyć naprawdę każdy dworzec, niezależnie od lokalizacji, wielkości czy liczby obsługiwanych pociągów – mówi dr Jakub Majewski, prezes zarządu fundacji ProKolej. Dodaje, że wskazany przez internautów dworzec we Wrocławiu to "przykład na to, jak można zmodernizować duży historyczny obiekt, który spełnia wymagania obsługi pasażera XXI wieku nie tracąc dotychczasowej atmosfery".


Organizatorzy przygotują pamiątkowe tablice, które zostaną umieszczone w przestrzeni tych dworców dla podróżnych. Podkreślają też, że Wrocław Główny to „ważny węzeł kolejowy historycznej stolicy Dolnego Śląska obsługujący linie z dziesięciu kierunków”. Przypominają, że "każdego dnia odprawia nawet 60 tys. pasażerów, a jego historia sięga lat 40. XIX wieku". Budowę wrocławskiego dworca rozpoczęto w 1855 roku na podstawie projektu Wilhelma Grapowa, naczelnego architekta Kolei Górnośląskich. Dodają, że swego czasu była to największa tego typu budowla całej Europie.

Reklama

Zwracają także uwagę na to, że II wojna światowa okazała się łaskawa dla budynku dworca. – Choć pod powierzchnią placu wybudowano schrony, a uszkodzenia z walk usuwano nawet po przywróceniu pokoju, to udało się zachować bryłę i charakter budynku – podkreślają.


Z kolei podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku udało się nie dopuścić naporu wody do jego pomieszczeń, a ruch kolejowy odbywał się w miarę możliwości według obowiązującego rozkładu jazdy. Jeden z największych remontów dworca Wrocław Główny miał zaś miejsce w 2010 roku.

Reklama

Przypomnijmy, że w przestrzeniach tego obiektu kręcono m.in. odcinki „Stawki większej niż życie”, „Mniejszego nieba” czy „Ajlawju”. Funkcjonowało tu jedno z nielicznych dworcowych kin, w którym bywał słynny aktor Zbigniew Cybulski. Jedną z tragiczniejszych dat w historii dworca PKP Wrocław Główny jest 8 stycznia 1967 roku, kiedy to Cybulski wracał z planu zdjęciowego do filmu „Morderca zostawia ślad” i próbując wsiąść do pociągu, wpadł pomiędzy wagon i peron. W wyniku nieszczęśliwego wypadku aktor poniósł śmierć na miejscu. Do dziś na III peronie znajduje się pamiątkowa tabliczka ufundowana m.in. przez reżysera Andrzeja Wajdę.


– Zarówno dworzec we Wrocławiu, jak i dworzec w Oświęcimiu to doskonałe przykłady pokazujące pozytywne przemiany zachodzące w krajowej infrastrukturze kolejowej. Uznanie wyrażone przez jurorów, a także głosujących internautów, to niewątpliwie docenienie osób, które odpowiadają za zarządzanie zwycięskimi dworcami i to właśnie do nich kierujemy gratulacje oraz podziękowania za pracę na rzecz rozwoju polskiej kolei – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu fundacji Grupy PKP. 


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości