Reklama

Oto Wrocławianki Roku 2021. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach [ZDJĘCIA]

02/12/2021 11:21

Równość menstruacyjna, przeciwdziałanie przemocy, recycling, innowacyjna edukacja w IT i osiągnięcia sportowe - takimi działaniami wyróżniło się siedem kobiet, nagrodzonych tytułem Wrocławianka Roku 2021.

Już po gali Wrocławianka Roku 2021. Wrocławska Rada Kobiet, działająca przy Prezydencie Wrocławia, wyróżniła pozytywne przykłady działań kobiet i na rzecz kobiet, zwracając uwagę na przedsięwzięcia promujące ideę zaangażowania społecznego i zawodowego.


Tytuł Wrocławianka Roku 2021 został przyznany w pięciu kategoriach.


1. Działalność równościowa


Adrianna Klimaszewska - polonistka, dziennikarka, społeczniczka, feministka, matka i żona. Działająca od wielu lat na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz praw człowieka. Przeciwdziałająca wykluczeniom. To ona stworzyła Różową Skrzyneczkę, czyli inicjatywę umieszczania w miejscach publicznych środków higieny osobistej, żeby czynić je dostępnymi dla wszystkich potrzebujących. Od lat działa w na rzecz praw kobiet, widoczności kobiet w przestrzeni i herstorii. Jest inicjatorką „Przepiśnika polsko-ukraińskiego” i „Kroniki sąsiedzkiej: Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś”. Tworzyła Osiedlowy zin feministyczny o kobietach Psiego Pola i Nadodrza. Organizowała i współprowadziła spacery herstoryczne na Starym Mieście i Nadodrzu. Wspiera i uczestniczy we wszystkich manifestacjach w obronie praw kobiet i marszach na rzecz praw osób LGBT.

Reklama

2. Działalność społeczna i edukacyjna


Małgorzata Makarczuk-Kłos - psycholożka, psychoterapeutka i współzałożycielka wrocławskiej Fundacji NON LICET. Nominowana za wieloletnią działalność na rzecz ofiar przemocy oraz działania zmierzające do wprowadzenia tematu przemocy wobec kobiet i dzieci do debaty publicznej. Obecnie prowadzi konsultacje dla dzieci, które doświadczyły przemocy i ich rodziców/opiekunów, terapię systemową rodzin oraz zajęcia terapeutyczne dla rodziców chcących poprawić swoje metody wychowawcze. Jest jedną z inicjatorek działań Fundacji z obszaru ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Jej umiejętności i determinacja, pomogły zmienić życie wielu mieszkanek Wrocławia. Kobieta, która reaguje, która nie odpuszcza, która zwycięża. Jej sukcesy to wolność jaką daje innym.


3. Działalność proekologiczna


Marta Derejczyk i Olga Budzan odkrywają na nowo zjawisko naszego ludowego „naprawiania” jako sposobu myślenia o świecie, aktywnej postawy wobec ekologii. Są twórczyniami i kuratorkami wystawy „Naprawiacze” przygotowanej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Przez rzeczy uratowane przez ich właścicieli, osoby, które chciały się o te rzeczy zatroszczyć, które miały pomysł na to, jak rzeczy długo wykorzystywać, jak ich nie niszczyć – wskazują, że naprawianiem/upcyclingiem może zająć się każda i każdy.

Reklama

Kapituła nagrody doceniła również fakt, że Marta Derejczyk i Olga Budzan są edukatorkami, prowadzą warsztaty dla dzieci w każdym wieku. Uczą, jak zrobić maskotki (a nawet spódnice) z niepotrzebnych skrawków oraz podstaw reperacji odzieży. Czerpią garściami z polskiej tradycji ludowej, ale nie tylko, bo Kintsugi – japońskiej sztuki reperowania porcelany możemy się nauczyć we Wrocławiu właśnie od nich.


3. Działalność naukowo-badawcza


Kamila Stokowa-Sołtys jest współautorką patentu i międzynarodowego zgłoszenia patentowego dotyczącego degradacji RNA wirusowego przez bacytracynę. Za odkrycia będące przedmiotem tego patentu uzyskała 1 miejsce w konkursie „Innowacja jest Kobietą” organizowaną przez Fundację Kobiety Nauki. Jest współautorką 27 publikacji o zasięgu międzynarodowym. W 2013 r. obroniła wyrożnioną przez recenzentów pracę doktorską zatytułowaną „Oddziaływanie antybiotyków peptydowych z jonami miedzi (II) oraz ich aktywnośc względem kwasów nukleinowych. Obecnie pracuje jako adiunktka na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i kieruje Pracownią Chemii Biologicznej i Medycznej. Aktualnie zaangażowana w realizację dwóch projektów europejskich (NECTAR COST ACTION 18202 oraz Horyzont 2020). W pracy naukowej porusza bardzo aktualne i ważne zagadnienia, m.in. rolę jonów cynku w eradykacji SARS-CoV-2. Zainteresowania badawcze Stokowej-Sołtys skoncentrowane są obecnie na scharakteryzowaniu właściwości koordynacyjnych i prooksydatywnych fragmentów białek powierzchniowych bakterii wywołujących choroby nowotworowe przewodu pokarmowego i wyjaśnienie molekularnego mechanizmu powstawania i rozwoju nowotworów jelita grubego.

Reklama

4. Mała przedsiębiorczość


Kate Hobler jest jedną z najbardziej znanych i docenianych edukatorek branży IT – specjalizuje się w nauczaniu rewolucyjnej metody scruma. Jest pionierką tej metody – jedną z pierwszych i czołowych edukatorek scrum i agille coachingu w Polsce. W ciągu ostatnich 12 lat przeszkoliła ponad 14 000 osób, występuje na konferencjach, publikuje na blogu. Jej życiowym celem jest, by biznes w Polsce był bardziej etyczny, co sama udowadnia  swoją postawą i profesjonalizmem. Dla laureatki bardzo ważna jest dbałość o prawa mniejszości i prawa kobiet. Jako kobieta w branży IT wykazuje się spokojną walecznością, rozbraja wszystkie konflikty, jest odważna i ceni siostrzeństwo. Wspiera kobiety, buduje ich poczucie wartości. Działa w stowarzyszeniu IT CORNER.


5. Kategoria specjalna: Teraz młodość – siła młodości


Alicja Tchórz to wybitna młoda sportsmenka, wielokrotna olimpijka, odważna polska pływaczka, specjalizująca się w stylu grzbietowym, mistrzyni Europy na krótkim basenie, wielokrotna rekordzistka Polski. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro, zdobywczyni europejskich medali, Pływaczka Wrocławskiej MKS Juvenia. Ma nie tylko wielkie osiągnięcia sportowe, ale znana jest ze swojej odwagi, wrażliwości i postawy moralnej. W tym roku w listopadzie w Kazaniu sięgnęła po złoto – została mistrzynią Europy na 100 m stylem zmiennym. Poprawiła tym samym rekord Polski. Wraz z drużyną zdobyła brąz w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym. Jest żołnierką zawodową w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym i doktorantką na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Reklama

Swoją kandydatkę mógł zgłosić każdy – osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, nieposiadające osobowości prawnej. Laureatki tegorocznego konkursu zostały wyłonione przez Kapitułę, powołaną spośród członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet oraz ubiegłorocznych laureatek gali Wrocławianka Roku, w głosowaniu tajnym.


Producentem tegorocznej gali było Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław. 



mgo/mat. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości