- Proszę wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Wrocławia o dużą wyrozumiałość. Będziemy mieli utrudnienia w ruchu - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. Na finałowy mecz Ligii Konferencji we Wrocławiu w środę 28 maja może przyjechać nawet 70 tysięcy kibiców. - To jest dla nas święto, to jest dla nas promocja, ale to jest dla nas też bardzo duże wyzwanie organizacyjne - przyznaje wiceprezydent Wrocławia. Utrudnienia zaczną się już we wtorek.
Na Stadionie Wrocław (do tej nazwy wróci na czas finału Tarczyński Arena) zmierzą się drużyny Real Betis Sevilla z Hiszpanii i Chelsea Londyn z Wielkiej Brytanii. Do Wrocławia przyjedzie blisko 70 tysięcy kibiców. To więcej niż w czasie Euro 2012 - zapowiada UEFA, która organizuje wrocławski mecz. I dodaje, że to oznacza "utrudnienia przejazdowe i bytowe". - Jeśli możesz, zostań w domu - zaapelowała do wrocławian.
- To wyzwanie logistyczne i operacyjne dla naszego portu, większe nawet niż Euro 2012 - przyznaje prezes wrocławskiego lotniska Karol Przywara. 62 samolotami, w tym 50 czarterami, na mecz przyleci 11 tysięcy kibiców. - Oprócz tego obserwujemy bardzo duże zainteresowanie istniejącymi rejsami, nasze połączenia przez z Monachium, Amsterdam, Warszawę, Frankfurt czy inne porty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Te samoloty są wypchane po brzegi, więc tutaj spodziewamy się wzmożonego ruchu - mówi Przywara. - Kulminacyjnym punktem będzie czwartek pomeczowy, kiedy to z naszego lotniska skorzysta ponad 25 000 osób. Dotychczasowy rekord z sierpnia ubiegłego roku to jest 19 000 - wylicza.
- Ale bardzo dużo kibiców przyjedzie autokarami i swoimi prywatnymi samochodami - podkreśla wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. - I do tego my jako Wrocław przygotowaliśmy się, bo to jest bardzo duże wyzwanie dla ruchu drogowego, ale też dla naszych mieszkańców, dla kibiców, dla turystów i dla przyjezdnych. Proszę wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Wrocławia o dużą wyrozumiałość. Oczywiście będziemy mieli utrudnienia w ruchu - uprzedza.
Miasto udostępni też kibicom 30 parkingów park&ride. Szlabany na nich będą podniesione w dniu meczu od godz. 17. Parkingi te będą bezpłatne. Stąd można będzie przesiąść się do komunikacji miejskiej. - Apelujemy do wszystkich, którzy wybierają się do Wrocławia, aby w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej i z kolei. A tym ostatnim wyborem niech będzie samochód - mówi Renata Granowska. - Trzeba pamiętać, że każdego dnia do Wrocławia wjeżdża 120 000 samochodów z tak zwanego obwarzanka - do szkoły, do pracy. Chcielibyśmy, żeby te osoby, które wybierają się na mecz, korzystały z komunikacji miejskiej. Ta została w tych dniach bardzo dobrze przygotowana, by obsłużyć ten dodatkowy ruch - zapewnia.
Parkingi P&R z których dojedziesz na stadion tramwajem:
Najwięcej utrudnień czeka nas w okolicach stadionu. Aleja Śląska będzie zamknięta w dniu meczu od godz. 17 na odcinku między rondem Bartoszewskiego, a Lotniczą. Już od wtorku zamknięty będzie jeden skrajny, prawy pas ruchu alei od strony AOW. 28 maja. W dniu meczu od godziny 17 do 19:30 na całej długości od ronda Bartoszewskiego do skrzyżowania z ul. Maślicką zamknięta będzie także ulica Królewiecka. W tym czasie oczywiście autobusy kursujące Królewiecką zostaną skierowane objazdem przez ul. Maślicką.
- Oczywiście przy tylu gościach będą też operacyjne działania policji polegające na albo czasowym zamknięciu ulic w okolicy stadionu, albo ręcznym sterowaniu ruchem oraz innych zmianach. To wszystko będzie zależało od sytuacji jaka się pojawi w danym momencie i będziemy wtedy bardzo mocno i my reagować i nasze służby tak, żeby było bezpiecznie i sprawnie - uprzedza Granowska.
Na ulicy Granicznej i Cichociemnych (ulica łącząca stary terminal lotniska z ul. Graniczną) prawe pasy będą zamknięte dla ruchu - powstaną na nich parkingi dla autokarów.
Organizatorzy radzą, by w tym czasie nie korzystać z samochodów, bo przejazd przez miasto może być bardzo trudny. Przy stadionie zaparkują tylko ci kierowcy, którzy wcześniej zarezerwowali miejsce.
Utrudnień spodziewać można się też w centrum Wrocławia, bo na Rynku i placu Wolności będą działały bezpłatne strefy kibica. Ta na Rynku będzie czynna już we wtorek. W środę zakończy działalność wieczorem, tuż przed meczem. Wtedy kibice przeniosą się na plac Wolności, gdzie mecz z wrocławskiego stadionu będzie transmitowany na wielkim telebimie. Parkowanie w centrum Wrocławia może być w tym czasie bardzo utrudnione.
W dniu meczu we Wrocławiu ma funkcjonować specjalna komunikacja miejska. Kibiców na stadion będą dowoziły tymczasowe linie autobusowe SB1 iSB2 oraz tramwajowe ST1 i ST2. Po meczu dodatkowe autobusy i tramwaje mają odwozić kibiców do centrum miasta do godziny 1. UEFA nie zaleca dojazdu na mecz taksówkami. - Organizatorzy tak postarają się przekierować ruch kibiców, by było to jak najmniej obciążające dla funkcjonowania miasta - obiecuje Urząd Miejski Wrocławia.
Uwaga! Z powodu meczu zmieni się częstotliwość kursowania niektórych linii tramwajowych i autobusowych. MPK zapowiada też, że trasę zmieni tramwaj linii 19. Od godz. 15 nie będzie kursował przez ulicę Pomorską. - Zostanie skierowany przez most Uniwersytecki, obsługując po drodze trzy przystanki: Uniwersytet Wrocławski, Rynek i pl. Jana Pawła II - zapowiedziało MPK. W dniu meczu od godz. 22 od pętli Pilczyce w kierunku Leśnicy nie będą kursowały tramwaje. Pojedzie autobus zastępczy linii 710.
- Bilety na mecz są podzielone na dwa kolory. Drużyna Realu Betis ma kolor czerwony, drużyna Chelsea Londyn ma kolor niebieski - mówi Dawid Barabasz, zastępca dyrektora Wydziału Transportu Drogowego w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Kibice będą wchodzili na stadion różnymi drogami. Wejście od strony północnej to wejście dla biletów czerwonych, wejście od strony południowej - dla niebieskich.
- Tak dzielimy też naszą komunikację miejską. Na dwa kolory: czerwony i niebieski. Aby jeszcze ułatwić kibicom dotarcie do stadionu, przygotowaliśmy dwa tak zwane huby transportowe. Dla drużyny czerwonej jest to Jana Pawła II. Strąd kibice liniami czerwonymi dostaną się na stadion. Dla drużyny Chelsea, niebieskiej, hub to pl. Orląt Lwowskich. Stąd na stadion pojadą linie niebieskie - zapowiada.
Początek meczu Chelsea Londyn i Real Betis na Tarczyński Arena jest zaplanowany na godz. 21, ale bramy stadionu będą otwarte już od 18. - Jeżeli mecz zostanie rozstrzygnięty w regulaminowym czasie gry, ceremonia wręczenia trofeów po meczu oraz towarzyszące jej uroczystości powinny zakończyć się o godzinie 23:30 . Jeśli odbędzie się dogrywka lub zostaną przyznane rzuty karne, można spodziewać się, że akcja na boisku będzie trwała do około 00:15 . Piłka nożna jest nieprzewidywalna i wszystko może się zmienić. Proszę traktować te czasy jako szacunkowe - przekazała UEFA.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze