Reklama

Pętla zamknięta, Sępolno odcięte od centrum. Urzędnicy nie posłuchali inżynierów

21/02/2026 16:50

Wrocławscy urzędnicy nie posłuchali inżynierów od zarządzania ruchem, którzy ostrzegali, by podczas budowy linii tramwajowej na Swojczyce nie łączyć remontu pętli na Sępolnie z pracami trwającymi na ul. Swojczyckiej i zalecali, by w czasie zamknięcia pętli dla tramwajów mogły na niej zawracać autobusy. Pętla od dziś jest nieczynna, a na Sępolnie nie kryją zdenerwowania. Bo nie sposób teraz dotrzeć stąd do centrum bez przesiadki.


Budowa trasy tramwajowej na Swojczyce ma trwać do końca 2027 roku. Aby zminimalizować utrudnienia komunikacyjne, projektanci zalecili, by prace zostały podzielone na kilka etapów - to m.in. przebudowa ul. Swojczyckiej, remont ulicy Mydlanej oraz modernizacja pętli na Sępolnie. 

- Etapy można wykonywać w dowolnej kolejności, jednak nie można ich łączyć - czytamy w koncepcji czasowej organizacji ruchu, pod którą podpisał się inżynier Paweł Barycki, specjalizujący się w inżynierii drogowej. - Należy zapewnić miejsce dla tymczasowego nawrotu autobusów w rejonie pętli podczas wyłączenia komunikacji tramwajowej - zalecił także. Ta koncepcja znalazła się w projekcie wykonawczym inwestycji i była częścią dokumentacji przetargowej. Inżynierowie uzgodnili ją z Departamentem Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta oraz z MPK. 

Reklama

Już po przetargu wszystko się zmieniło. Na wniosek wykonawcy - firmy Pro-Tra Building - miejscy urzędnicy zgodzili się na jednoczesne prowadzenie prac na Swojczyckiej i na pętli na Sępolnie. Oraz na to, by w czasie przebudowy pętli autobusy nie kończyły na niej trasy, ale by jedynie zatrzymywały się na przystanku na ulicy. Ta decyzja spowodowała od teraz duże zmiany w komunikacji miejskiej.

Urzędnicy przekonują dziś, że w dokumentach przetargowych znajdowała się tylko koncepcja organizacji ruchu. A to przecież nie jest ostateczny projekt. 

Reklama

- Ta koncepcja nie rozstrzygała procesu realizacji robót - twierdzi Paulina Czarnota z Wrocławskich Inwestycji, które odpowiadają za budowę linii tramwajowej na Swojczyce. - Na wniosek wykonawcy, po konsultacji z Wrocławskimi Inwestycjami, o możliwości realizacji przebudowy pętli Sępolno, ostatecznie zdecydował Wydział Inżynierii Miejskiej, zatwierdzając projekt organizacji ruchu zastępczego - informuje Czarnota.

Jakie argumenty przekonały urzędników, że łączenie ważnych etapów budowy nie sparaliżuje komunikacji w okolicy? Na to pytanie urzędniczka nie odpowiada. - Przesłanką decyzji o zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu zastępczego było przedłożenie poprawnie sporządzonego i uzgodnionego projektu organizacji ruchu zastępczego - powtarza tylko. Dodaje, że zmiany zostały uzgodnione z miejskimi jednostkami, ZDiUM i MPK, powiadomiono też o nich rady osiedla. - Obecna organizacja ruchu zastępczego jest optymalna pod kątem obsługi komunikacji zbiorowej - uważa Paulina Czarnota.

Reklama

Co więcej, już uprzedza że kolejny etap budowy - remont ulicy Mydlanej - też będzie się nakładał na prace przy  Swojczyckiej. Kiedy rozpocznie się ten remont, nie odpowiada

Pętla na Sępolnie została zamknięta dziś w nocy. Będzie nieczynna aż do grudnia. Na jedynym przystanku autobusowym, który został przy pętli, mieszkańcy nie kryli dziś nerwów. - Bez przesiadki da się dojechać tylko do Placu Dominikańskiego. Odcięli nas od centrum - narzekają  Na Sępolno nie dojeżdża teraz nie tylko żaden tramwaj, ale i linia 145, która kursowała tu "od zawsze" i łączyła osiedle z centrum Wrocławia. Od dziś jeżdzi na Bartoszowice.

Reklama

Za to autobus 143 - najdłuższa linia w mieście, której pokonanie trasy zajmuje aż 1,5 godziny - nie kończy teraz kursu na Sępolnie, a tylko się tu zatrzymuje. Potem jedzie dalej, aż do Bartoszowic. Urzędnicy od wielu miesięcy obiecywali podzielenie tej linii od lutego na dwie krótsze, ale w ostatniej chwili się wycofali. Tłumacza to m.in. remontem pętli na Sepolnie.

Utrudnienia są też dla kierowców. Ci jadący od strony Mostów Chrobrego na wysokości pętli nie mogą już skręcić w lewo, w boczną odnogę ulicy Mickiewicza, prowadzącą na Sępolno. To znacznie utrudniło dojazd do ulic Kosynierów Gdyńskich, Konarskiego czy Mierosławskiego

Reklama

- Na dodatek zamknęli nasz jedyny sklep. Kiedyś były dwa, ale jeden zamienił się w paczkomat. Została nam Żabka na pętli, teraz i jej już nie ma. Następna jest kilka ulic dalej. Dla nas, starszych, to duży problem. A przecież na Sepolnie starszych ludzi jest naprawdę dużo - słyszymy od mieszkańców.

Żabkę z pętli zamknięto, bo zostanie zburzona. Przez miejsce w którym stoi, ma przebiegać nowe torowisko.

Zmiany w komunikacji - pętla Sępolno

  • tramwaje nie dojeżdżają na Sępolno. Linie 9 i 17 kursują do przystanku al. Paderewskiego / ul. Mickiewicza (linia 17 - przez Mickiewicza), a linia 12 – dojeżdżają tylko do pętli Stadion Olimpijski.
  • autobusy 118 – linia wydłużona do skrzyżowania Mickiewicza / al. Paderewskiego.
  • autobusy 143 nie kończą trasy na Sępolnie, tylko się tu zatrzymują, a potem przez ul. Monte Cassino i Bacciarellego dojeżdżają do pętli Bartoszowice
  • autobusy 145 nie kursują do pętli Sępolno, z ul. Dembowskiego jadą prosto, a trasę kończą na pętli Bartoszowice.
  • autobusy 146 kończą trasę na ul. Spółdzielczej, przy pętli Bartoszowice tylko się zatrzymują.
  • autobusy 715 (linia tymczasowa) ma pętlę przy al. Paderewskiego, w rejonie Ronda Wrocławskich Olimpijczyków.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/02/2026 19:11
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Qutass 2026-02-21 16:06:35

    Tą pętlę można było by przebudować po otwarciu nowej linii tramwajowej! Nic by się nie stało, a wtedy nie była by już taka potrzebna jak jest teraz! A tak... do końca roku nie ma tramwajów, nie ma wszystkich autobusów. Ale za to będą większe korki i to nie tylko w porach szczytowych. Sutryk i wydział inżynierii miejskiej nadają się tylko natychmiastowego odejścia z zakazem jakiejkolwiek dalszej (szkodliwej) pracy na rzecz miasta!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości