Reklama

Płatne parkowanie we Wrocławiu na kolejnych osiedlach

28/04/2022 20:06

Radni po burzliwej debacie zdecydowali o znacznym poszerzeniu strefy płatnego parkowania. Miasto wyznaczy tysiąc nowych, płatnych miejsc postojowych.

Sprzeciw części radnych opozycji nic nie dał, radni klubu Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa z poparciem Nowej Nadziei, przeforsowali projekt uchwały rozszerzającej Strefę Płatnego Parkowania we Wrocławiu.


- Z niepokojem obserwujemy w jakim kierunku zmierzamy - objęcia praktycznie całego miasta strefą płatnego parkowania. Poszerzając strefę miasto niestety nie dba o to by powstawały nowe parkingi poza niewielkimi i nielicznymi typu Park & Ride - mówił Michał Kurczewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Robert Grzechnik z klubu PiS nazwał poszerzanie stref płatnego parkowania - nakładaniem dodatkowego podatku na kolejnych mieszkańców, którzy muszą wykupować abonamenty parkingowe. - Miasto nie budując dużych parkingów dla przyjezdnych zmusza ich do parkowania na osiedlowych uliczkach. Nie ma się więc co dziwić, ze mieszkańcy walcząc o miejsca parkingowe naciskają na rady osiedli by wnioskowały o zainstalowanie parkomatów pod ich domami - mówił radny Grzechnik.


Pomysłodawcy powiększenia strefy - radni klubu Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa - bronili rozszerzenia argumentując, że to służy ochronie interesu mieszkańców. Radny Paweł Karpiński powiedział, że poszerzanie strefy parkowania służy wrocławianom, broniąc ich przed przyjezdnymi, parkującymi gdzie się tylko da. - To jest obecnie jedyna rozsądna alternatywa dla stawiania słupków, czy różnego rodzaju blokad – podkreślił Karpiński. Radna Agnieszka Rybczak wskazywała, że na dużych parkingach w centrum niemal zawsze można znaleźć wolne miejsca parkingowe, a miasta nie stać na budowę kolejnych wielopoziomowych parkingów.

Reklama

Jolanta Niezgodzka z Nowej Nadziei podkreśliła, że rozszerzanie strefy to nie tylko instalowanie kolejnych parkomatów, ale też porządkowanie miejsc do parkowania, tak by kierowcy nie stawiali aut na trawnikach i nie zastawiali nimi chodników uniemożliwiając poruszanie się pieszych.


O które osiedla i rejony miasta powiększy się Strefa Płatnego Parkowania?


O powiększenie obszaru strefy płatnego parkowania wnioskowały wcześniej Rady Osiedli: Ołbin, Szczepin, Nadodrze i Tarnogaj, które podjęły stosowne uchwały w tym zakresie. Rada Osiedla Ołbin zawnioskowała o objęcie strefą płatnego parkowania całego obszaru osiedla. Podobnie Rada Osiedla Nadodrze zawnioskowała o objęcie strefą obszaru Kępy Mieszczańskiej, który jako jedyny w granicach tego osiedla, pozostaje do tej pory poza jej granicami. Rada Osiedla Tarnogaj zawnioskowała o objęcie strefą płatnego pakowania części tego osiedla położonego na północ od ul. Armii Krajowej. Z kolei Rada Osiedla Szczepin wnioskowała o rozszerzenie strefy płatnego parkowania o nieobjęte do tej pory odcinki ulic Inowrocławskiej i Rybackiej. Na tych osiedlach miasto ma zainstalować około stu parkomatów i wyznaczyć około tysiąca płatnych miejsc parkingowych.

Reklama

Rozszerzenie strefy nie oznacza jednak, że we wskazanych miejscach od razu pojawią się parkomaty. Najpierw trzeba zaprojektować odpowiednią instalacje zasilającą i wyznaczyć miejsca parkingowe. Za parkowanie na ulicach włączonych do strefy trzeba będzie płacić najwcześniej w przyszłym roku. Uchwała najprawdopodobniej wejdzie w życie jeszcze w maju.


Mapa Strefy Płatnego Parkowania po poszerzeniu:



Przypomnijmy, że obecny obszar Strefy Płatnego Parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 roku. W obszarze A i B (ścisłe centrum miasta) opłata obowiązuje cały tydzień w godz. 9-20. A: 7 zł za 1. godz. postoju, 7,30 zł za 2., 7,70 zł za 3. i 7 zł za 4. i każdą kolejną. B: 5 zł za 1. godz. postoju, 5,20 zł za 2., 5,50 zł za 3. i 5 zł za 4. i każdą kolejną. W obszarze C (podstrefy poza centrum) opłata obowiązuje od pon. do pt. w godz. 9-18 i wynosi: 3 zł za 1. godz., 3,10 zł za 2., 3,30 zł za 3. i 3 zł za 4. i każdą kolejną. Mieszkańcy mogą wykupić abonamenty parkingowe za 10 zł miesięcznie lub 100 zł za rok. Z kolei przedsiębiorcy działający na danym obszarze mogą wykupić abonament za 200 zł miesięcznie lub 2 tys. zł za rok.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości