248 301 osób z Wrocławia i okolic może liczyć na tzw. trzynastą emeryturę. Jednorazowe świadczenie w kwocie 888 zł emeryci i renciści mają otrzymać wraz ze świadczeniem za maj.
Tzw. 13-ta emerytura do specjalne jednorazowe świadczenie przyznane emerytom i rencistą. Jego wysokość to 1100 zł, jednak na konta uprawnionych trafi najczęściej 888 zł, resztę pochłonie podatek. Co ważne świadczenie zostanie przyznane automatycznie, nie trzeba się o nie starać, ani podpisywać czy wysyłać dodatkowych dokumentów.
– To dobra informacja dla prawie 250 tysięcy emerytów i rencistów mieszkających na terenie działania wrocławskiego oddziału ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – 13-stka zostanie przez nas naliczona automatycznie dla każdej osobie, której się należy, więc nie trzeba robić zupełnie nic, tylko poczekać na majowy przekaz – dodaje rzeczniczka.
W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.
W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy „trzynastkę” wypłaci ZUS.
Jednorazowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby uprawnione do:
emerytury – w tym emerytury pomostowe, okresowe emerytury kapitałowe i emerytury częściowe,
renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
renty szkoleniowej,
renty socjalnej,
renty rodzinnej,
rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
„ 13 -ta emerytur a ” należy się osobą , które miały ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe. ZUS wypłaci świadczenie także tym osobom, w sprawie, których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować 30 kwietnia 2019 r.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze