Reklama

Protest przeciwko Nagrodzie Wrocławia dla Strajku Kobiet. Uważają, że miasto nagradza „agresję i mowę nienawiści”

10/05/2021 14:12

Przewodniczący dolnośląskich struktur NSZZ Solidarność protestuje przeciwko Nagrodzie Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Organizacja ta została wyróżniona przez Radę Miejską Wrocławia i ma odebrać swoją nagrodę już w przyszłym miesiącu. – Apeluję do Was Radnych, którzy głosowaliście za przyznaniem Nagrody Wrocławia dla Strajku Kobiet o przemyślenie tej decyzji i jej reasumpcję – pisze Kazimierz Kimso, który przekonuje, że październikowe strajki były niespotykanym dotąd na taką skalę pokazem mowy nienawiści wobec osób o innych poglądach i wartościach. Zapowiada też, że jeśli władze miasta nie wycofają się ze swojej decyzji, to Solidarność zastanowi się nad oddaniem swojego tytułu.

Nagrody Wrocławia są przyznawane osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta. Decyzją rady miejskiej, w tym roku mają one zostać przyznane pięciu laureatom: szefowej fundacji „Opieka i Troska” Annie Kraucz-Miękus , byłemu piłkarzowi i trenerowi Śląska Tadeuszowi Pawłowskiemu , aktorce Kindze Preis , fundacji „Promyk Słońca” oraz Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet.


O ile w przypadku pierwszych czterech kandydatur nie było żadnych wątpliwości (nagrody zostały przyznane jednogłośnie), tak w przypadku nagrody dla fundacji na czele której stoi wrocławianka Marta Lempart , radni byli podzieleni.

Reklama

Przeciwko przyznaniu wyróżnienia Strajkowi Kobiet byli nie tylko radni opozycyjnego PiS-u, którzy nominację nazwali prowokacją i policzkiem dla wrocławian o konserwatywnych poglądach, ale też i 6 radnych z Forum Jacka Sutryka – klubu którego inni członkowie zgłosili tę nominację. Ostatecznie jednak nagroda została przyznana 19 głosami przy 15 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się.


Solidarność domaga się ponownego głosowania


Teraz decyzję radnych krytykuje przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, który w piśmie skierowanym do przewodniczącego rady Bohdana Aniszczyka domaga się wycofania się rady z tej decyzji. Przekonuje, że przyznanie Nagrody Wrocławia tej organizacji to pochwała dla działań liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, których zdaniem Kazimierza Kimso nie można porównać nawet do działań popełnianych w czasach stalinowskich.

Reklama

–  Doszło bowiem do dewastacji często zabytkowych murów świątyń. Bezczeszczono i profanowano kościoły, wchodząc do nich i obsmarowując je obscenicznymi napisami. To, co szczególnie wyróżniało te zdarzenia, to powszechny i bezwstydny wulgarny język. Nigdy dotąd w przestrzeni publicznej nie posługiwano się z premedytacją tak ogromnym stekiem języka nienawiści – zauważa Kimso .


Szef dolnośląskiej Solidarności krytykuje też organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet za czas, w jakim zorganizowano protesty . Uważa, że wielotysięczne manifestacje w jesiennym szczycie pandemii koronawirusa przyczyniły się do zwiększenia liczby zakażeń w kraju . Przekonuje też, że organizatorki tych wydarzeń do politycznych celów wykorzystały młodzież. – Organizatorki wykorzystały naiwną wiarę i  ufność młodych ludzi w to, że zagrożony ma być rzekomo świat ich wolności. Agresja, jaka pojawiła się na ulicach polskich miast, uderzyła w polską tradycję zwyczaje – wylicza.

Reklama

Kazmierz Kimso zauważa też, że uczestnicy wrocławskich Strajków Kobiet podczas swoich działań zdewastowali wejście do siedziby budynku Solidarności. – Podczas jednej z demonstracji zniszczono elewację niedawno odnowionego budynku na pl. Solidarności. Czy szczodra wobec Strajku Kobiet Rada Miasta Wrocławia pokryje koszty dewastacji – dopytuje działacz.



Solidarność rozważa oddanie swojej Nagrody Wrocławia


Kimso dodaje też, że jeśli rada miejska nie wycofa się z decyzji o przyznaniu Nagrody Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet, NSZZ „Solidarność” rozważy zwrot swojej nagrody, którą radni przyznali związkowi na 30-lecie. – Nie możemy udawać, ż e nie zostało zdeprecjonowane to wyróżnienie – czytamy w liście do radnych. – Cały czas obchodzimy 100-lecie naszej Niepodległości i 40-lecie NSZZ "Solidarność". Jest dla nas niepojęte, że w tym pięknym czasie naznaczonym cierpieniem społecznym z powodu skutków pandemii, można podejmować tak antyobywatelskie działania – kończy przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

Reklama

Nagrody Wrocławia wraz z Nagrodami Prezydenta Wrocławia i tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia są przyznawane 24 czerwca w Święto Wrocławia, które zbiega się z dniem patrona miasta – św. Jana Chrzciciela.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości