Reklama

Smog dusi Wrocław! Mamy dziś najgorsze powietrze w Europie


Wrocław jest dziś (8 grudnia) najbardziej zanieczyszczonym dużym miastem Europy i dziewiątym najgorszym pod tym względem miastem świata - tak wynika z aktualizowanego na żywo światowego rankingu IQAir. Gorszym powietrzem oddychają w czwartek tylko w Kairze, Delhi, Teheranie czy Dhace. Top 10 zamyka Kraków, a tuż za nim jest Warszawa.


Krytyczna jakość powietrza w całym Wrocławiu. Normy najbardziej szkodliwego pyłu w powietrzu przekroczone są w czwartek (8 stycznia) rano wielokrotnie. Ze światowych raportów wynika, że Wrocław jest dziś dziewiątym miastem świata z najgorszym powietrzem.

Gdzie we Wrocławiu jest najgorzej?

  • Tadeusza Brzozy - 102 µg/m3 - norma PM2,5 przekroczona o 678%
  • Okulickiego 2A - 94 µg/m3 - norma PM2,5 przekroczona o 627%
  • Jana Parandowskiego - 64 µg/m3 - norma PM2,5 przekroczona o 427%

Poziom PM2,5 – co to jest?

PM2,5 to z ang. „particulate matter”, czyli cząsteczka stała o wielkości nie przekraczającej 2,5 mikrometra. Stanowią one z reguły 60% cząstek PM10 w sezonie letnim i ponad 75% w sezonie zimowym, będąc najpopularniejsza frakcją zanieczyszczeń w powietrzu.

Reklama

Co ważne, zanieczyszczenia PM2,5 wraz z wdychanym powietrzem, dostają się do naszego układu oddechowego i krwionośnego, nasilając objawy alergii czy astmy, powodując osłabienie układu odpornościowego, większą podatność na infekcje. Mogą niestety również przyczynić się do znacznie poważniejszych schorzeń, np. nowotworów płuc czy układu moczowego, a także zawałów.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/01/2026 15:15
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Borewicz 2026-01-08 12:33:13

    Uwaga uwaga PALNETA PŁONIE pora za wezwać Bożura on na bank rozwiąże problem, zakaz puszczania bąków oddychania itp.... Pojawia się mgła szadź i nagle zaczyna się nagonka smok smok uciekajta do chałupy. Taka pogoda to woda młyn tycyh zielonych stworów

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    AntySmog 2026-01-08 20:29:05

    Brawo Pan Prezydent! Wreszcie jest na Topie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości