Reklama

Startuje kolej miejska! Przez tydzień pojedziemy za darmo! [WIDEO, ROZKŁAD JAZDY]

06/04/2017 15:25

W poniedziałek punktualnie o godzinie 6:05 ruszyło pierwsze połączenie kolejowe, którego trasa w całości przebiega w granicach Wrocławia. Miejska linia kolejowa dla mieszkańców Wojnowa i okolicznych osiedli ma być alternatywą dla zakorkowanych ulic, dzięki której uda się zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut. Na mocy porozumienia wrocławskiego magistratu z kolejarzami, przez pierwszy tydzień wrocławianie z połączenia będą mogli korzystać bezpłatnie.

W początkowym okresie pociągi jeździć będą co godzinę, docelowo czas ten ma zostać zmniejszony do 15 minut. Podróżni z przystanku Wrocław Wojnów pojadą przez Swojczyce, Kowale i Sołtysowice do dworca Wrocław Nadodrze. Na razie tylko cztery połączenia zostaną przedłużone do dworca Wrocław Główny przez Mikołajów. Docelowo jednak wszystkie mają dojeżdżać na Główny. – Będziemy robić wszystko, żeby od przyszłego roku wszystkie połączenia między Wojnowem i Wrocławiem Głównym były połączeniami bezpośrednimi – zapewnia Jerzy Michalak z zarządu województwa dolnośląskiego.


ZOBACZ ROZKŁAD JAZDY

Reklama

Z uruchomienia pierwszej linii kolejowej, której trasa w całości przebiega w granicach Wrocławia, zadowoleni są urzędnicy z miejskiego magistratu, który współfinansuje przedsięwzięcie. – Żeby komunikacja miejska była kompletna, to musi składać się z autobusu, tramwaju i pociągu. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że trzeba to sfinansować – mówi wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski.



Uruchomienie linii ma być odpowiedzią na problemy zgłaszane przez mieszkańców Wojnowa, którzy skarżą się na niewydolną komunikację miejską oraz potężne korki, przez które dojazd do centrum wydłuża się nawet o kilkadziesiąt minut. – Nasze osiedle niezwykle szybko się rozbudowuje. W ciągu najbliższych czterech lat może nam przybyć nawet 20 tys. nowych mieszkańców, a linia autobusowa 115, która obsługuje nasze osiedle, jest niewydolna – mówi Renata Piwko-Wolny , przewodnicząca zarządu osiedla Wojnów-Swojczyce, która uważa, że połączenie kolejowe znacznie skróci czas podróży z Wojnowa do centrum.

Reklama

Samorządowcy zapewniają, że połączenie z Wojnowa to dopiero początek budowania kolei miejskiej we Wrocławiu. Do 2020 roku zrewitalizowana ma zostać linia nr 285, którą dojedziemy m.in. na Klecinę, Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce, Tarnogaj i Jagodno.


Warto zaznaczyć, że przez pierwszy tydzień (10-16 kwietnia) przejazdy na trasie z Wojnowa do dworca Głównego będą bezpłatne. Przypomnijmy też, że pociągami POLREGIO oraz Kolei Dolnośląskich w granicach administracyjnych Wrocławia można jeździć w ramach biletów okresowych kodowanych na karcie UrbanCard oraz wybranych papierowych biletach czasowych wrocławskiego MPK.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości