Reklama

Tak wyglądała wrocławska wąskotorówka. Gdy ją zamykano, interweniowała milicja

31/12/2021 12:09

Powstała pod koniec XIX wieku i kursowała aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wrocławska wąskotorówka łączyła miasto z Trzebnicą, Prusicami i mniejszymi miejscowościami na północ od stolicy Dolnego Śląska. Jej ślady wciąż jeszcze są widoczne w mieście.

KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA


O wąstkotorówce przypominają m.in. jej tory, które nadal przebiegają przez ulicę Pomorską (zostana zachowane po trwającym teraz remoncie). W ich pobliżu, przy placu Staszica, działał pierwszy dworzec kolejki - Dworzec Miejski, po wojnie nazywany stacją Wrocław Główny Wąskotorowy. Budynek ten stoi do dziś, można przy nim także zobaczyć odrestaurowaną lokomotywę dawnej kolejki.


 


 


Z placu Staszica kolejka wąskotorowa jechała przez ul. Pomorską i Reymonta, dalej przez Most Osobowicki oraz przez przystanki Wrocław-Karłowice, Wrocław-Różanka, Wrocław-Poświętne. Do Trzebnicy pociąg jechał przez Widawę, Ligotę Piękną i Wisznię Małą. Dojazd do Trzebnicy zajmował prawie 2 godziny. Z Trzebnicy pociąg jechał dalej - do Prusic.

Połączenie z Wrocławia zostało zlikwidowane w roku 1967, mimo protestów mieszkańców. Ludziom tak zależało na utrzymaniu tego połączenia, że podczas przejazdu ostatniego pociągu zablokowali tory pod Trzebnicą. Musiała interweniować milicja.


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości