Reklama

Trwa nabór do Wrocławskiego Panelu Obywatelskiego

26/02/2020 12:25

Trwają przygotowania do pierwszego wrocławskiego Panelu Obywatelskiego. W trakcie wydarzenia będzie mowa o tym, jak szybko i zdrowo przemieszczać się po Wrocławiu. Uczestnicy będą dyskutowali m.in. o tym, jak skomunikować osiedla ościenne z centrum miasta i o strefach czystego transportu. Magistrat zachęca do udziału w wydarzeniu w charakterze strony. Nabór trwa do 29 lutego.

Stroną panelu jest organizacja, instytucja, urząd lub grupa nieformalna, której działalność jest związana z tematyką panelu lub na którą bezpośredni wpływ mają kwestie poruszane podczas wydarzenia.


Biorące udział w panelu strony przedstawiają stanowisko w formie prezentacji podczas spotkania panelistów, proponują rekomendacje oraz odnoszą się do wystąpień ekspertów. Mogą również udostępnić panelistom materiały w wersji papierowej lub elektronicznej, uwagi dotyczące rekomendacji innych stron lub ekspertów.

Reklama

Strony mogą również wnosić zastrzeżenia i uwagi odnośnie przebiegu panelu i zgłaszać wnioski o odwołanie facylitatorów. Facylitator to osoba, której zadaniem jest monitorowanie przebiegu wydarzenia i dbanie o to, by koncentrowała się na uzgodnionych wcześniej zagadnieniach.


Warunkiem udziału strony w panelu jest zgłoszenie uczestnictwa zespołowi koordynującemu drogą elektroniczną do 29 lutego na adres e-mail: [email protected]. Lista stron biorących udział w panelu zostanie opublikowana na stronie internetowej wydarzenia.

Reklama

– Panel obywatelski to forma demokratycznego podejmowania decyzji, którą można zastosować na poziomie miasta, państwa, a nawet społeczności międzynarodowej – podkreślają organizatorzy panelu, który odbędzie się w kwietniu i maju tego roku. W marcu odbędą się losowania i wybór panelistów.


W skład panelu wejdzie 75 osób, a dodatkowe 10 weźmie udział w charakterze panelistów rezerwowych. Rekomendacje, które uzyskają poparcie co najmniej 80 procent panelu, będą traktowane jako wiążące.

Na poziomie miejskim do udziału w wydarzeniu wyłania się losowo grupę mieszkańców danego miasta, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć czy wiek. Stanowi ona „miasto w pigułce”.

Reklama

– Rolą panelu obywatelskiego jest dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw, a następnie podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji wskazujących kierunek, w jakim miasto powinno zmierzać – można przeczytać w opisie wydarzenia.

W jego trakcie będzie mowa o tym, jak szybko i zdrowo przemieszczać się po Wrocławiu. Uczestnicy będą mówili o tym, jak skomunikować osiedla ościenne z centrum miasta i o strefach czystego transportu.


Panelistom zostaną zadane następujące pytania:

Reklama

1.    Jaki środek transportu publicznego powinien połączyć centrum miasta z osiedlami: Jagodno, Maślice, Muchobór Wielki, Ołtaszyn, Psie Pole – autobus czy tramwaj?


2.    Czy – dla podniesienia jakości życia i w trosce o środowisko – wprowadzić w mieście strefy o szczególnych zasadach poruszania się – np. ograniczenia wjazdu pojazdów o określonym typie silników, opłaty za wjazd, strefy ruchu pieszego, rozwój strefy płatnego parkowania?


Obecnie wylosowano 20 tysięcy gospodarstw domowych, do których w kolejnym tygodniu wysłane zostaną zaproszenia.  

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości