Reklama

Tyle naprawdę zarabia się we Wrocławiu i „obwarzanku”. Stolica regionu w tyle za sąsiadami

05/01/2026 08:28

Coraz częściej słyszymy o średnim wynagrodzeniu zbliżającym się do magicznej granicy 10 tysięcy złotych, jednak zaglądając do portfela, wielu wrocławian przeciera oczy ze zdumienia. Prawdziwszy obraz rynku pracy pokazuje nie średnia, a mediana, która „odcina” skrajnie wysokie zarobki prezesów i dyrektorów. Przeanalizowaliśmy najnowsze dane GUS, by sprawdzić, ile realnie zarabia się w stolicy Dolnego Śląska i otaczających ją gminach.


Różnica między średnim wynagrodzeniem a medianą jest kluczowa dla zrozumienia naszej sytuacji finansowej. Średnie wynagrodzenie jest podatne na zawyżanie przez nieliczną grupę najlepiej zarabiających. Mediana to wartość środkowa – dzieli ona pracowników na dwie równe połowy: 50 proc. zarabia mniej od tej kwoty, a 50 proc. więcej. Jak wynika z danych GUS za maj 2025 r., w skali całego kraju mediana była niższa od średniej aż o 18,4 proc.

Gdzie zatem na Dolnym Śląsku zarabia się najlepiej? Jeśli myślicie, że we Wrocławiu, jesteście w błędzie. Stolicę regionu deklasuje Zagłębie Miedziowe, co jest stałym trendem w naszym województwie. Absolutnym rekordzistą jest gmina Jerzmanowa z imponującą medianą 10 205,68 zł. Na podium znajdują się także wiejskie obszary Polkowic (9 636,96 zł) oraz miasto Lubin (9 566,90 zł). To rejony, gdzie przemysł wydobywczy skutecznie podbija środkowy pułap wynagrodzeń, pozostawiając resztę województwa w tyle.

Reklama

A jak na tym tle wypada Wrocław i jego bezpośrednie sąsiedztwo? W stolicy Dolnego Śląska mediana wynagrodzeń w czerwcu 2025 r. (najnowsze dane GUS) wyniosła równo 8 400 zł. To solidny wynik, ale okazuje się, że wyprowadzka pod miasto często idzie w parze z wyższymi zarobkami mieszkańców. Wrocławian wyprzedzają mieszkańcy gminy Czernica (mediana 8 840,68 zł), Kobierzyc (8 638,47 zł) oraz Długołęki (8 633,18 zł). Wyższe wartości środkowe odnotowano także na obszarach wiejskich gminy Siechnice (8 623,74 zł).

Nieco niższe, choć wciąż zbliżone do wrocławskich poziomy, notują np. miasto Siechnice (8 228,80 zł), Miękinia (obszar wiejski: 8 361,49 zł) czy Żórawina (8 262,27 zł).

Reklama

Najgorzej na całym Dolnym Śląsku jest natomiast na terenie wiejskim w gminie Międzybórz w powiecie oleśnickim, gdzie mediana wyniosła zaledwie 5825,41.

TOP 15. Mediana zarobków we Wrocławiu i okolicach 

  • gmina Czernica - 8 840,68
  • gmina Kobierzyce - 8 638,47
  • gmina Długołęka - 8 633,18
  • Siechnice - obszar wiejski - 8 623,74
  • Wrocław - 8 400,00
  • Miękinia - obszar wiejski  - 8 361,49
  • Kąty Wrocławskie - obszar wiejski  - 8 300,00
  • gmina Żórawina - 8 262,27
  • Siechnice - miasto - 8 228,80
  • Miękinia - miasto - 8 024,64
  • Wisznia Mała - 7 890,92
  • Jelcz-Laskowice - obszar wiejski - 7 848,96
  • Kąty Wrocławskie - miasto  - 7 839,68
  • Sobótka - miasto  - 7 801,74
  • Oborniki Śląskie - obszar wiejski - 7 650,72

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/01/2026 11:45
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Borewicz 2026-01-05 18:18:15

    Cytuje. "8 400 zł. To solidny wynik, ale okazuje się, że wyprowadzka pod miasto często idzie w parze z wyższymi zarobkami mieszkańców". Tu chyba logiczne ludzie którzy mieli dosyć tego łez padołu jakim jest Wrocław wyprowadzili się na obrzeża. Miasta a to przeważnie kadra zarządzająca i ci których stać na własną działkę z domem na niej

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemo1034 2026-01-05 20:03:25


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Bonzo 2026-01-05 22:47:59

    Nie jestem fanem sutryka ale jedna rzecz jaka wlasnie zaczela się ruszac odkad przejął wladze tonpoprawa komunikacji. Dwie nowe linie tramwajowe, wyodrębniony buspas na jagodno. Poprawa floty. Co do tego że kadra zarządzająca mieszka za wroclawiem - to jest temat tymczasowy. Mam takich znajomych. Maja co prawda łatwiej z dostepem do szkoły, ale.. spedzaja zycie w aucie. Do roboty wstaja przed 6 zeby unikac korkow (są juz na wjazdach do miasta, a potem cale miasto do przejechania). Ci których dzieci dorastają już myślą ile kosztowalo ich bedzie kolejne auto... Ci ktorych stac wracaja do miasta.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości