Reklama

W sobotę jubileusz 30-lecia Kliniki Lalek

19/06/2018 14:47

W sobotę, 23 czerwca, w Centrum Kultury Agora będzie miał miejsce jubileusz z okazji 30-lecia Kliniki Lalek. Tego dnia wystawiony będzie można obejrzeć rodzinny spektakl plenerowy "Cyrk bez przemocy". Otwarta zostanie też wystawa elementów scenograficznych "Klinika Lalek ma 30 lat" i zaprezentowane zostanie wieczorne widowisko "Poemat o Słońcu i Księżycu".

–  W ten sposób pragniemy zwrócić uwagę na twórczość tego unikatowego teatru wędrownego i przypomnieć 30 lat ich wspaniałej działalności – napisano w zapowiedzi wydarzenia.


Klinika Lalek powstała w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 roku przeniosła się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy, który grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów. Teatr współpracuje z Kinior Sky Orkiestra - zespołem z Kielc.

Reklama

„Cyrk bez przemocy” to lalkowe widowisko cyrkowe, w którym zamiast zwierząt występują lalki i ogromne „nadmarionety” (marionetki zwierząt w ich naturalnych wielkościach). –  Oprócz nich  zobaczymy również treserów, siłaczy, żonglerów i clownów. Nawiązując do bogatej tradycji widowiska cyrkowego, twórcy wprowadzają do niego nową jakość – dzięki ciekawym technikom sztuki lalkarskiej eksponują piękno teatru lalek, a poprzez wyeliminowanie cierpienia zwierząt manifestują poszanowanie dla wszystkich istot żywych.  Niezwykłe rodzinne widowisko, które zachwyci dzieci, rodziców i dziadków – napisano w zapowiedzi spektaklu.  Będzie je można zobaczyć w sobotę, 23 czerwca na boisku między ul. Jogosłowiańską i Chorwacką na Osiedlu Różanka. Wstęp wolny.


Ogromne lalki teatralne, metaforyczne maski, machiny, instalacje, kostiumy  i inne osobliwe elementy scenograficzne będzie można zobaczyć na wystawie ze zbiorów scenograficznych „Klinika Lalek ma 30 lat”. – Wspólnie odkryjemy konstrukcje lalek i  techniki w jakich zostały wykonane, wskażemy ulubione tworzywa, a przy okazji przybliżymy historie uduchowionych spektakli, które powstały w artystycznym Wolimierzu. Wystawa ze zbiorów scenograficznych Teatru Klinika Lalek to wyjątkowa okazja do zaglądnięcia w głąb bogatej i ciekawej historii wyjątkowego teatru wędrownego lalki, figury, formy i metafory.Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performance w wykonaniu Włodzimierza Kiniorskiego – można przeczytać w zapowiedzi wystawy, której kuratorem jest Wiesław Drzewiecki. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 23 czerwca, o godz. 19:30 w galerii CK Agora (ul. Serbska 5a). Wstęp wolny. Ekspozycję będzie można oglądać do 16.07.2018.

Reklama

„Poemat o słońcu i księżycu” to wieczorne widowisko plenerowe.  – Wielobarwna baśń z udziałem machin grających i jeżdżących, lalek, dzieci oraz aktorów w kostiumach. Wreszcie to ogromne plenerowe widowisko opowiadające o odwiecznym układzie sił w kosmosie wśród symbolicznych płonących mandali ognia. Inspiracje, podobnie jak wcześniej, dotyczą miejsca, w którym aktorzy żyją w zgodzie i harmonii z otaczającą przyrodą. Jest to sztandarowy spektakl Teatru Klinika Lalek z muzyką wykonywana na żywo przez Maestra Włodzimierza Kiniorskiego – napisano w jego zapowiedzi. Widowisko wyreżyseruje Wiktor Wiktorczyk, a za muzykę na żywo odpowiada Włodzimierz Kiniorski. Widowisko będzie można zobaczyć o godz. 21:00 na terenie przed CK Agora. Wstęp wolny.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości