Reklama

W weekend wybierz się na filmy do jednego z klubów

31/07/2012 00:00

Filmy młodych twórców rzadko przekraczają mury szkół filmowych oraz wychodzą poza projekcje festiwalowe. Szkoda, bo przez to widzom umyka wiele krótkometrażowych pereł. Takie tytuły jak „Jutro mnie tu nie będzie” Julii Kolberger, za które reżyserka otrzymała list z gratulacjami od samego Martina Scorsese, czy „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, porównywane z twórczością Kaurismaekiego, aż się proszą o spotkanie z publicznością. Te i inne filmy wyselekcjonowali organizatorzy przeglądu „Best Off 2011”, a teraz pokazane zostaną w ramach KinoNiedziel w Salvadorze.


W trakcie wieczoru zaprezentowanych zostanie 9 filmów krótkometrażowych, realizowanych w szkołach filmowych, a także przez twórców niezależnych, które trafiły do finału festiwalu „Best Off 2011”.

W programie znaleźli się m.in. laureaci takich festiwali, jak:
MFF „Zoom Zbliżenia”, Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, OKFN im. prof. H. Kluby „OKFA” czy RePeFeNe.

Zgromadzona w warszawskim kinie Luna publiczność wybrała swojego faworyta, którym okazały się „Opowieści z chłodni”. W programie pokazu warto zwrócić jeszcze na „Odwyk” Krzysztofa Jankowskiego, opisujący barwny epizod z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, animowane „Drżące trąby” Natalii Brożyńskiej, podnoszące na duchu największych ponuraków czy dokumentalną „Rozmowę” Piotra Sułkowskiego, historię miłości między dwojgiem skazanych na morderstwo i osadzonych ludzi.

Dodatkowym atutem wieczoru będzie inauguracja pokazów filmów produkcji Kineskop Studio. Są to powstające we Wrocławiu animacje, których reżyserem jest Bartek Kędzierski, doskonale znany dzięki „Włatcom Móch” oraz „Kreskohistorii Polski”. W Salvadorze na początek wyemitowana zostanie seria „Tato! Tato! Tato”, znana z ekranów Canal +, której bohaterami są dwa orły bieliki – ojciec i syn. Nie każdy powstający film trafia do dystrybucji kinowej. Dystrybutorzy i właściciele kin kierują się w dużej mierze rachunkiem ekonomicznym, co na straconej pozycji plasuje potencjalnie mniej atrakcyjne krótkometrażowe fabuły, animacje oraz dokumenty.

Aby dać szansę widzom do spotkania z tego rodzaju kinem, a twórcom do jego prezentacji, powstały KinoNiedziele, cykliczne prezentacje filmowe, organizowane od grudnia 2011 r. Najpierw w klubie Karuzela, a od lipca 2012 r. w kultowym klubie Salvador. Na pierwszym pokazie w nowej przestrzeni zainteresowanie widowni było większe niż przeznaczona przez organizatorów liczba miejsc.


Program pokazu:
1.Porozmawiaj z nim, reż. Agata Prętka, 7 min.
2. Wszystko, reż. Iwo Kondefer, 12 min.
3. Plumm, reż. Andrzej Dybowski, 2 min.
4. Drżące Trąby, reż. Natalia Brożyńska, 5 min.
5. Jutro mnie tu nie będzie, reż. Julia Kolberger, 28 min.
6. Taki los, reż. Andrzej Sidor, 5 min.
7. Odwyk, reż. Krzysztof Jankowski, 20 min.
8. Rozmowa, reż. Piotr Sułkowski, 16 min.
9. Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk, 26 min. + animacje z serii „Tato! Tato! Tato!”, reż. Bartek Kędzierski (Kineskop Studio)

KinoNiedziele – Best Off 2011 w  klub Salvador, plac Solny 16, 12 sierpnia, godz. 20:00 . Wstęp wolny


bs/inf. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości