Reklama

Wrocław jako pierwsze polskie miasto będzie szczepić bezdomnych na ulicach

08/06/2021 16:20

Wrocław uruchamia mobilne punkty szczepień dla osób w kryzysie bezdomności. W środę, 9 czerwca, wyjazdowe zespoły dojadą do schronisk i noclegowni z preparatem firmy Johnson & Johnson. Na ten cel zarezerwowanych około 300 jednodawkowych szczepionek, ale jeśli będzie konieczność, ich liczba zostanie zwiększona.

- Nasz największy punkt, Stadion Wrocław, podał już ponad 70 tys. szczepionek. W całym mieście wykonano ponad 650 tys. szczepień. Teraz chcemy dotrzeć do ludzi wykluczonych, którzy z różnych powodów nie zarejestrują się samodzielnie, nie przyjdą do zwykłego punktu szczepień. Wyjazdowe zespoły przyjadą do nich, do schronisk i noclegowni. Dla osób, które żyją na ulicach, uruchamiamy punkt szczepień w ambulatorium dla osób bezdomnych przy ul. Cybulskiego. Wyjazdowy zespół będzie tam szczepił dwa razy w tygodniu, a specjalny ambulans dowiezie potrzebujących na miejsce – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Większość osób, przebywająca w placówkach, dzięki pomocy pracowników schronisk czy noclegowni, została już zarejestrowana i zaszczepiona. Magistrat szacuje, że do zaszczepienia pozostało ok. 150 osób. Kolejnych 150 dawek preparatu jest zarezerwowanych dla osób bezdomnych, żyjąch na ulicy.

Reklama

Kampania edukacyjna i informacyjna, dotycząca szczepień, trwa już na ulicach Wrocławia od kilkunastu dni. Wspiera ją Fundacja Homo Sacer, która specjalnym ambulansem będzie dowozić osoby bezdomne do ambulatorium przy ul. Cybulskiego. Tam dwa razy w tygodniu pracować będzie wyjazdowy zespół Medfeminy, który zaszczepi osoby bezdomne.


- Najtrudniej jest pomagać osobom, którym wydaje się, że na to nie zasługują. Dlatego ta inicjatywa jest tak ważna. Zaangażowanie wielu partnerów, wsparcie miasta – dają nadzieję na powodzenie tej akcji. Człowieczeństwo, miasto otwarte i wrażliwe to jest synonim Wrocławia - podkreślał Andrzej Ptak, prezes Fundacji Homo Sacer, założyciel przestrzeni kreatywnej dla bezdomnych MiserArt.

Reklama

Urząd miasta szacuje, że Wrocławiu jest ok. 900 osób w kryzysie bezdomności - ok. 600 osób w placówkach socjalnych i ok. 300 na ulicach.


mgo/mat. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości