Reklama

Wrocław ma 130 zabytkowych wagonów. Miłośnicy kolei o muzeum walczą od lat

08/04/2024 16:01

Około 130 zabytkowych pojazdów, wagonów i i lokomotyw - tyloma pojazdami zarządza wrocławski Klub Sympatyków Kolei Miejskiej. Tyle że nie ma ich gdzie zaprezentować. Klub od 2018 rok walczy o stworzenie muzeum. Zobaczcie, jakie eksponaty chciałby tam pokazać.

KLIKNIJ I ZOBACZ ZABYTKOWE POCIĄGI


- Wrocław to jest miasto, które jako pierwsze na terenie dzisiejszej Polski. Mieliśmy trzy duże dworce, cztery lokomotywownie i to aż wstyd, że Wrocław nie ma swojego muzeum kolejowego, a Jaworzyna Śląska je ma. Chodzi nam tylko o to, żeby dano nam teren, w którym moglibyśmy przechowywać zabytkowe pojazdy - mówi Ryszard Boduszek, prezes Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. 


Tych zabytkowych wagonów i lokomotyw jest aż około 130. Idealnym miejscem na stworzenie muzeum byłaby ulica Paczkowska, gdzie obecnie teren od Skarbu Państwa dzierżawi Poregio. 

Reklama

- Tyle że Polregio ma tam coraz mniej pracy, a nam chodzi tylko i wyłącznie o ogrodzony teren z torami, w którym można byłoby ochronić nasze zabytki i prezentować je wrocławianom. Teraz wiele z nich stoi na torach na wolnym powietrzu i jest narażonych na grafficiarzy i wandali - dodaje Boduszek. - Oczywiście, rozważaliśmy też inne lokalizacje, m.in. Gądów i Nadodrze, ale na Gądowie już wkrótce na tym terenie powstanie nowe osiedle. Lista miejsc nam się powoli zawęża i pozostałe lokalizacje wymagałyby włożenia w nie ogromnych pieniędzy. 


Sympatycy kolei liczą, że z pomocą przyjdą im nowe władze samorządowe.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości