Reklama

Wrocław robi porządek z pomnikami przyrody. Rada miejska przyjęła 35 uchwał

28/05/2022 11:20

Po tym, jak w 2000 roku zmieniły się przepisy, dotyczące pomników przyrody, w sierpniu 2001 roku kilkadziesiąt tego typu obiektów we Wrocławiu straciło pełne prawa do ochrony. W czwartek zajęła się tym rada miejska.

Wnioskodawcą ustalenia na nowo statusu pomnika przyrody (prawnie chronionego tworu przyrody, szczególnie cennego ze względów naukowych, zabytkowych i kulturowych) dla kilkudziesięciu drzew we Wrocławiu był prezydent Jacek Sutryk. Projekty uchwał opiniowały kluby radnych, Komisja Statutowa oraz Komisja Zrównoważonego Rozwoju, Architektury i Ochrony Środowiska w Radzie Miejskiej Wrocławia. 


Nowe uchwały zostały przyjęte jednogłośnie, co oznacza, że wkrótce pełną ochroną zostaną ponownie objęte: trzy dęby szypułkowe w parku Szczytnickim, rosnące pomiędzy ul. Ludomira Różyckiego i torowiskiem tramwajowym, kasztan jadalny, także rosnący w parku Szczytnickim, aleja 10 dębów na wale Odry na Dąbiu, dąb "Stanek" w parku Szczytnickim, dąb "Dziadek” przy ul. Kopernika 5, „Dąb Piotra Własta” przy ul. Wróblewskiego 3, dąb "Paweł" w parku Pawłowickim, dąb przy ul. Mielczarskiego 39, dąb przy Wejherowskiej, platan klonolistny na skwerze przed Katedrą na Ostrowie Tumskim, grupa dębów w Lesie Rędzińskim „Dąb Jana Dzierżonia”, rosnący nad brzegiem Odry w obrębie placu Grunwaldzkiego, dąb na skwerze przy ul. Parkowej, żywotni zachodni na posesji przy ul. Ulanowskiego 21, grupa dębów w parku Złotnickim, cyprysik groszkowy przy ul. Parkowej 1/3, grupa wiązów przy ul. Jarnołtowskiej we Wrocławiu, dąb i platan z ul. Rędzińskiej oraz 4 drzewa z parku Strachowickiego - cypryśnik błotny, platan, dąb i buk.

Reklama

Pod lupą radnych był także Ogród Botaniczy przy ul. Sienkiewicza, w dużej części na nowo objęty ochroną pomników przyrody. Dotyczy to tulipanowca amerykańskiego, dwóch miłorzębów dwuklapowych rosnących w Ogrodzie Botanicznym, grupy 22 skrzemieniałych pni, dwóch platanów klonolistnych, 4 buków, skrzydłorzecha kaukaskiego, 6 dębów, 8 cisów i dwóch sosen czarnych.


"Ustawa o ochronie przyrody z 16 października 1991 r. utraciła swoją moc na podstawie zmiany ustawy oochronie przyrody z dnia 7 grudnia 2000 r. Akty wykonawcze, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów ustawy o ochronie przyrody, obowiązywały przez 6 miesięcy od jej wejścia w życie, tj. do 2 sierpnia 2001 r. Mimo utraty mocy aktów formy ochrony przyrody istnieją nadal zgodnie z przepisem art. 7 ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Jednakże, w stosunku do pomników przyrody ustanowionych przed 2 lutego 2001 r., istnieje konieczność dokonania analizy aktów normatywnych pod kątem potrzeby ich zmian, ze względu na upływ czasu i zmianę przepisów. Podjęcie przedmiotowych uchwał ma na celu zastosowanie katalogu zakazów, zawartych w art. 45 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r.  a także określenie sprawującego nadzór nad przedmiotową formą ochrony przyrody" – czytamy w uzasadnieniu działań Rady Miejskiej Wrocławia.

Reklama

W stosunku do pomników przyrody wprowadzono zakazy: niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru wykonywania prac ziemnych, trwale zniekształcających rzeźbę terenu (z wyjątkiem zabezpieczeń przeciwsztormowych i przeciwpowodziowych albo budowy czy remontu urządzeń wodnych), uszkadzania i zanieczyszczania gleby, zmiany sposobu użytkowania ziemi lub funkcjonowania wód gruntowych oraz umieszczania tablic reklamowych.


Jednocześnie rada miejska pozbawiła statusu pomnika przyrody dąb błotny o obwodzie pnia 290 cm, rosnący w parku Strachowickim, z powodu złego stanu zdrowotnego drzewa.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości