Reklama

Zabytkowy Maximum znów wyjedzie z zajezdni

04/11/2021 11:09

Odrestaurowany tramwaj Maximum z 1901 r. w najbliższy weekend znów pojawi się na wrocławskich torach. W planach są trzy przejazdy na trasie Popowice – Pilczyce. Wcześniej chętni będą mogli oglądać zabytkowy wóz w Zajezdni Popowice.

Kolejna już prezentacja odremontowanego tramwaju odbędzie się w niedzielę w godz. 14:30–15:00. Wagon Maximum będzie stał przed zabytkowymi halami Zajezdni Popowice i czekał na wrocławian, chcących go obejrzeć i zrobić zdjęcie. Na miejscu pojawią się też rekonstruktorzy, którzy będą zapewniać klimat z początku XX wieku.


W niedzielę będzie można przejechać się też zabytkowym pojazdem. Odjazdy z Zajezdni Popowice zaplanowano na godz. 15:00, 15:40 i 16:20. Na pokład nie będą jednak wpuszczani wszyscy! Warunkiem wzięcia udziału w przejazdach jest założenie stroju pasującego do epoki, w której po Wrocławiu jeździły Maximumy, czyli pierwszej połowy XX w.

Reklama

– Chodzi o to, by przez cały czas trwania imprezy tramwaj Maximum wraz z pasażerami wyglądał niczym w pierwszych latach kursowania po Wrocławiu. Pozostałe osoby organizatorzy zapraszają z aparatami na trasę przejazdu. Podczas wydarzenia będzie także rozdawana publikacja dotycząca elektryfikacji linii tramwajów konnych we Wrocławiu i wagonów Maximum – mówi Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.


Wrocławski Maximum z 1901 r. zadebiutował we wrześniu tego roku, kiedy to brał udział w paradzie tramwajów. Pojazd to absolutny unikat, jedyny taki wagon zachowany w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wartość pojazdu wynika z tego, że czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością na skalę światową. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można spotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. Do tej pory tylko Berlin może pochwalić się trzema eksponatami obrazującymi różne stopnie modernizacji wagonów tego typu: od początków eksploatacji po przebudowy z okresu międzywojennego. Wrocław ma to szczęście, że w swej historii również posiadał podobne wagony oraz że możliwa była rekonstrukcja chociaż jednego z nich. Tramwaj został poddany pieczołowitej restauracji i obecnie wygląda dokładnie tak jak w początkach eksploatacji, czyli w pierwszych latach XX w.

Reklama

Odbudowa tramwaju Maximum to projekt w Polsce nowatorski, to pierwsza tak kompleksowa odbudowa czteroosiowego wagonu o konstrukcji drewnianej. Prace na zlecenie Gminy Wrocław koordynował Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Dbałość o szczegóły oraz wierność historyczna stanowiły główną oś projektu. Zebrany materiał ikonograficzny pozwolił na odtworzenie wcześniej nieznanych detali. Największe wrażenie z pewnością wywołują elementy dekoracyjne, jak choćby subtelna ornamentyka roślinna czy też liternictwo na burtach. Również odtworzone wnętrze przedziału pasażerskiego – boazeria z elementami mahoniu, zasłonki w oknach, kinkiety w formie kwiatów – pokazuje niezwykłą elegancję dawnych wrocławskich tramwajów.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości