Znamy już wyniki pierwszego etapu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu. W tym roku dostanie się do liceu, było o wiele łatwiejsze niż rok temu, gdy do szkół średnich szed "podwójny rocznik" uczniów. Były jednak takie szkoły, gdzie szans na miejsce nie mieli nawet ci, którzy na świadectwie z ósmej klasy mogli pochwalić się samymi szóstkami, a do tego doskonale napisali egzamin ósmoklasisty. Co ciekawe, jedną ze szkół do których dostać się było w tym roku najłatwiej, była słynna niegdyś "czternastka", która przez lata była szkołą nie do zdobycia.
O przyjęciu do wybranej szkoły decyduje liczba punktów zdobytych przez ucznia - te można dostać za stopnie na świadectwie z ostatniej klasy podstawówki, wynik egzaminu ósmoklasisty, ale też za udział w szkolnych olimpiadach przedmiotowych czy wolontariat.
Przykładowo - czwórki na świadectwie z polskiego, matematyki i dwóch wybranych przedmiotów dają łącznie 56 punktów, piątki - 68, a szóstki - 72 punkty. Świadectwo z czerwonym paskiem to dodatkowych siedem punktów, a zaangażowanie w wolontariat - 3. Najważniejszy jest jednak egzamin. I tak ocena "100%" z polskiego i matematyki daje po 35 dodatkowych punktów (z angielskiego lub innego języka obcego - 30. Zdobywając na egzaminie 75% z każdego przedmiotów można dostać po 26 punktów z polskiego i matematyki i 23 punkty z języka obcego. Z kolei przy przeciętnych wynikach z tego roku w skali kraju (61% z polskiego, 52% z matematyki i 66% z angielskiego) można było uzbierać za egzamin łącznie 59 punktów.
Wnioski? Szóstki na świadectwie i czerwony pasek plus egzamin napisany na 100% dają 179 punktów - ciągle za mało, by dostać się do większości klas w V LO czy części klas w III LO we Wrocławiu. Czwórki na świadectwie i egzamin na 75% dają 131 punktów - to wystarczy, by dostać się do niektórych liceów. Nie ma jednak co marzyć o liceach nr III, V, VI, VII, VIII, IX, XII, XIII czy XVII. Świadectwo z trójkami i średni krajowy wynik egzaminu to już tylko 91 punktów. W kilku wrocławskich szkołach, w tym w słynnej "czternastce", to też wystarczy, by dostać legitymację ucznia pierwszej klasy.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze