Reklama

Koalicja miast na ratunek kulturze. Apel do ministra Glińskiego

30/04/2020 13:26

Prezydenci dziewięciu polskich miast, w tym Jacek Sutryk, zaapelowali do ministra kultury Piotra Glińskiego o wsparcie dla sektora kultury i przedstawili propozycje, które mają ustabilizować znajdujące się w trudnej sytuacji instytucje prowadzące działalność kulturalną. Inicjatywa powstała we Wrocławiu.  

– Jako Europejska Stolica Kultury 2016 i lider Koalicji Miast czujemy podwójną troskę o szeroko rozumianą kulturę. Te tytuły są nie tylko powodem do dumy, ale przede wszystkim źródłem jeszcze większej odpowiedzialności za twórców, organizacje i instytucje działające nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. I dodaje, że twórcy inicjatywy zaapelowali do ministra Piotra Glińskiego o rozważnie ich propozycji, które mają ustabilizować trudną sytuację instytucji kultury, a także wesprzeć samorządy w działaniach, które już dawno wdrążyły.


– Ponowna współpraca w ramach poszerzonej dziś Koalicji Miast utwierdziła nas w jednym – najlepsze są rozwiązania wypracowane wspólnie i solidarnie – podkreśla Sutryk.

Reklama

W liście, który w czwartek został wysłany z Wrocławia do ministerstwa kultury, opisano systematyczne działanie, które mają być wdrażane w dialogu i z uwzględnieniem różnic pomiędzy samorządami. Przygotowywany jest katalog rozwiązań i rekomendacji dla polskiego rządu, a także narzędzi, które mają wyposażyć samorządy w kompetencje pozwalające skuteczniej przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii w sektorze kultury.


Pod listem podpisali się prezydenci Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina i Warszawy. Został on zaadresowany do ministra kultury Piotra Glińskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz Unii Metropoli Polskich i Związku Miast Polskich.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: KRYZYS W BRANŻY EVENTOWEJ. NAJWIĘKSZE WROCŁAWSKIE OBIEKTY JUŻ LICZĄ STRATY


Autorzy listu zaapelowali w nim, że w momencie, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach.


Koalicja Miast powstała w 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury współpracę podjęły miasta ubiegające się o ten tytuł. Do udziału w programie Wrocław zaprosił partnerów z całego kraju.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: "NIE WSZYSTKIE KINA OTWORZĄ SIĘ PO EPIDEMII" [WYWIAD]


– Celem koalicji jest regularne zgłaszanie inicjatyw, proponowanie narzędzi i rozwiązań formalnych, wymiana wiedzy i wspólna komunikacja. Koalicja ma nie tylko reagować na bieżącą sytuację sektora kultury w miastach, ale także zająć się projektowaniem rozwiązań długookresowych i systemowych dla kultury w samorządach lokalnych – czytamy w opisie tej inicjatywy.  


CZYTAJ TEŻ: KRYZYS W BRANŻY FILMOWEJ. CO Z KINAMI?

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości