Reklama

Wrocław będzie pierwszym polskim miastem sprawiedliwości naprawczej. W magistracie powołano specjalny zespół

02/02/2020 08:59

Restorative City, czyli miastem sprawiedliwości naprawczej ma się stać Wrocław w tym roku. Przy prezydencie Jacku Sutryku powstał zespół, który kompleksowo zajmie się usuwaniem z terenu miasta nienawistnych napisów, zwłaszcza tych wymierzonych w dyskryminowane mniejszości. 

W skład zespołu ds. sprawiedliwości naprawczej, który powstał w ubiegły czwartek w Departamencie Prezydenta Urzędu Miasta we Wrocławiu, wchodzą m. in. Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący wrocławskiej rady miejskiej i pełnomocnik prezydenta ds. toleracji i przeciwdziałania ksenofobii, Ewa Żmuda, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Integracji, Dorota Whitten, aktywistka z Domu Pokoju, Marta Majchrzak z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i kurator sądowy Grzegorz Miszta. W jego pracach będzie brał udział także przedstawiciel straży miejskiej.


Zespół będzie kontynuacją i rozszerzeniem idei Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, który powstał w 2016 roku i działa coraz prężniej. W 2019 roku usunęło 1054 napisów i znaków nawołujących do nienawiści. Zajmuje się także promocją dialogu i mediacji, resocjalizacją i prewencją prewencji. To tam można zgłaszać akty wandalizmu i mowę nienawiści na terenie Wrocławia. 

Reklama

- Celem zespołu ds. sprawiedliwości naprawczej jest rozwój aktywności WCSN. Stworzyliśmy stałe gremium osób z różnych instytucji, które współdziałają przy usuwaniu mowy nienawiści z terenu miasta. Dzięki temu będziemy robić to sprawniej i szybciej - mówi Bartłomiej Ciążyński.


CZYTAJ TEŻ: AKTYWISTA POBITY ZA KRYTYKĘ MOWY NIENAWIŚCI. JEST WYROK


W praktyce działa to tak, że zgłoszone do straży miejskie lub WCSN nienawistne, adresywne napisy czy znaki są usuwane przez podopiecznych kuratorów sądowych, skazanych na prace społeczne za lekkie przestępstwa. Aby skoordynować taką akcję, trzeba dialogu m. in. sądu, kuratora, straży miejskiej i zarządcy nieruchomości. Nowy zespół w urzędzie ma te prace nadzorować. 

Reklama

- Kładziemy nacisk nie tylko na oczyszczanie miasta z brzydoty, hejtu i wulgarności, ale też na resocjalizację i interdyscyplinarność. Mamy w planie regularne spotkania i nowe projekty - dodaje Ciążyński.


W ten sposób Wrocław ma się stać pierwszym Restorative City w Polsce. W Europie jest ich zaledwe kilkanaście. 


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości