Reklama

200 złotych mandatu za odebranie telefonu podczas jazdy rowerem

30/04/2018 12:22

Wrocławscy policjanci walczą z plagą kierowców, którzy podczas jazdy nie mogą odmówić sobie rozmowy telefonicznej. Mundurowi zauważają, że wykroczenie to dotyczy nie tylko kierujących samochodami, ale też motocyklistów i rowerzystów. Kierujący każdym z tych pojazdów może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 zł.

Rowerzyści to pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, zarówno jeśli chodzi o przywileje, jak i konieczność przestrzegania przepisów. Wrocławscy policjanci po przeprowadzonej ostatnio akcji pod nazwą „Telefony” zauważają, że kierowcy jednośladów często ignorują przepisy zabraniające korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów.


Asp. szt. Łukasz Dutkowiak z KWP we Wrocławiu tłumaczy, że przepisy dotyczący zakazu korzystania z telefonów komórkowych (bez specjalnego zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego) podczas jazdy dotyczy wszystkich uczestników ruchu. Także rowerzystów. – Pamiętajmy, że rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem jest równie niebezpieczna, jak podczas jazdy samochodem. Trzymanie jedną ręką telefonu, a drugą kierownicy roweru, rozkojarzenie wynikające z prowadzonej rozmowy, prowadzi niejednokrotnie do niewłaściwej oceny sytuacji na drodze – tłumaczy policjant.

Reklama

Rowerzyści, którzy podczas prowadzenia jednośladu nie mogą odmówić sobie pogawędki przez telefon, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że grozi im za to taki sam mandat (200 zł), jak kierowcy samochodu czy motocykla. Dodatkowo za niestosowanie się do tego zakazu kierowca może zostać ukarany 5 punktami karnymi.


Policjanci przekonują, że kary mają na celu poprawę naszego bezpieczeństwa. – Zajęci rozmową nie zwracamy uwagi na obowiązuje znaki drogowe, na innych uczestników ruchu, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych dla nas sytuacji np. do tego, że będziemy uczestniczyć w zdarzeniu drogowym albo przewrócimy się na rowerze i doznamy obrażeń ciała, czy też uszkodzimy sobie rower – wyjaśnia asp. szt. Łukasz Dutkowiak. – Mając na względzie własne i innych bezpieczeństwo, kierownicę powinniśmy trzymać obiema rękami. Chcąc porozmawiać przez telefon, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i zejdźmy z roweru, a jeżeli jest to możliwe, to po prostu rozmowę kontynuujmy dopiero po dotarciu do celu – dodaje funkcjonariusz.

Reklama

Dolnośląscy policjanci podczas ostatnich działań pn. „Telefony” skontrolowali łącznie ponad 1400 kierowców, ujawniając aż 244 wykroczenia polegające właśnie na prowadzeniu rozmów bez korzystania z zestawów głośnomówiących. – Większość kierowców pytanych, czy wiedzą, że swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu – twierdziło, że tak. Niestety mimo to wcześniej prowadzili oni rozmowy, trzymając telefon w ręku – zauważa policjant.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości