Reklama

240 mln zł dla Dolnoślązaków na walkę ze smogiem i odnawialne źródła energii

07/03/2019 10:14

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zapowiada, że w tym roku przeznaczy ponad 240 mln złotych na projekty ekologiczne m.in. związane z redukcją smogu, rozwojem odnawialnych źródeł energii i budową kanalizacji.

Głównym priorytetem WFOŚiGW na Dolnym Śląsku w tym roku ma być walka ze smogiem i niską emisją. Na dotacje dla Dolnoślązaków, którzy skorzystają z rządowego programu Czyste Powietrze, przeznaczono 50 mln złotych. Będą to pieniądze na wymianę pieców i wykonanie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Z pomocy mogą skorzystać właściciele takich domów lub osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy takiego budynku.


– Wypłaciliśmy już pierwsze dotacje. Liczba umów będzie systematycznie rosła, bo Zarząd Funduszu rozpatruje co tydzień około 100 wniosków na dofinansowanie – mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Funduszu.

Reklama

Ponadto WFOŚiGW we Wrocławiu kontynuuje w tym roku własny program wymiany pieców, którego adresatami są samorządy. Gminy uczestniczące w tym programie rozdzielają pieniądze przekazane przez Fundusz m.in. dla osób fizycznych, które nie kwalifikują się do programu Czyste Powietrze.


Kolejnym antysmogowym programem są „Strażnicy atmosfery”. – Samorządy mogą starać się u nas pozyskać środki dla straży gminnych na sfinansowanie narzędzi i aparatury do kontrolowania palenisk oraz monitorowania środowiska – mówi Kasztelowicz.

Reklama

WFOŚiGW we Wrocławiu z inicjatywy Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka prowadzi także dwa ważne programy dla samorządów w sprawie walki z suszą. Fundusz udziela dotacji na stacje uzdatniania wody i pożyczki na budowę wodociągów. Programy te skierowane są do 30 gmin, które borykają się z dużym deficytem wody spowodowanym suszami.


Z zaprezentowanych przez Fundusz statystyk wynika, że w ubiegłym roku dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się zawrzeć 420 umów oraz udzielić 211 mln zł pożyczek i dotacji dla beneficjentów. – Co czwarta umowa dotyczyła realizacji zadań dotyczących ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu – tłumaczy Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa Funduszu, który wylicza, że inwestycje wspierane przez WFOŚiGW we Wrocławiu ograniczyły emisję 7,3 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości